Dabas kataklizmas – pretsitiens "homo sapieniem"...

Dabas kataklizmas – pretsitiens "homo sapieniem"...

Visiem zināmajos "draugos" šodien saņēmu jautājumu – tādu, kādu gadās dzirdēt arīdzan netiešās sarunās patreiz dzimtajā miestā. Retāk, bet šāds neizteikts uzjautājiens – izskan arī no daža paziņas Rīgā. Tātad: pasaulē dabas katrastrofu skaits palielinās? Un mums dzīve nemierīgāka kļūs? Uz šo it kā vienkāršo jautājumu: cenšos šodienas rakstā veikt kādu atbildi.

Rakstīts īpaši meteolapa.lv saitei.

Atbilde – te ir divejāda. Tā vienkāršākā ir sekojoša: dzīvojam informācijas laikmetā, un mums visas ziņas jebkurā pasaules malā nonāk tūdaļ pēc notikuma. Un vairs nav jāsausās dažādu mediju pārstāvjiem. Caur "čivinātavu" un "sejasgrāmatu" cilvēki viens otram pavēsta ziņas arī uz Zemeslodes otro pusi tādā pašā ātrumā, kā svētdien kafejnīcā satikušies divi draudzīgi cilvēki.

Taču es gribēju vairāk gribu pievērsties tai nevienkāršākajai atbildei! Bet sākšu iztālēm...

Visi, kuriem šodien ir vairāk par "45...", savu apzinīgo dzīvi uzsākuši padomju laikos. Cita vidū labā atmiņā ir: populāri bija dzīvot t.s. k…

[Lasīt vairāk]
Iesākums izglītojošai sadaļai

Iesākums izglītojošai sadaļai

Kopš šodienas ir reformēta rakstu sadaļa. Tā kā iepriekš tika saņemts ieteikums sākumlapā publicēt visus rakstus pēc to pievienošanas datuma, ar šodienu šī kārtība stājas spēkā. Attiecīgi vairāk nav nodalīti "izceltie" un "parastie" raksti. Attiecīgi augšējā izvēlne "raksti" vairāk neeksistē.

Tā vietā tiks nodalīti izglītojošie raksti. Lai gan tie parādās arī hronoloģiskajā secībā titullapā, ir nepieciešama atsevišķa sadaļa, kuru ar laiku būtu iespējams pilnveidot, kā arī lapas apmeklētājiem būtu vieglāk iegūt izglītojoša rakstura informāciju.

Attiecīgi reģistrētajiem lietotājiem, veidojot rakstu, ir jāizvēlas kategorija, kurā tas ietilpst. Ceram, ka laika gaitā šeit parādīsies aizvien vairāk noderīgas lasāmvielas. Saistībā ar to, vēlamies atgādināt par divām iespējām, kas šobrīd nav guvušas lielu atsaucību - rakstu un galeriju vērtēšana (ko var veikt arī nereģistrēti lietotāji), kā arī iespēja rakstu saglabāt pirms publicēšanas, laika gaitā to uzlabojot, pirms tas parādīsies titullapā.

Šovasar plānojam vairāk strādāt pie arhīva, kā arī informācijas kvalitātes uzlabošanas - rakstu kritērijiem, nelielām izmaiņām galerijā.…

[Lasīt vairāk]
Ziņa no Konkurences padomes

Ziņa no Konkurences padomes

Pēc publiski izskanējušās informācijas, kā arī vairāku iedzīvotāju iesniegumu saņemšanas Konkurences padome pērnā gada nogalē uzsāka tirgus uzraudzību, lai izvērtētu Baltijas valstu meteoroloģisko dienestu rīcību, liedzot lietotājiem ar Latvijas IP adresēm pieeju meteoroloģiskā radara kartēm, kas parāda laika apstākļu novērojumus reālā laikā, un laika apstākļu prognožu kartēm Igaunijas un Lietuvas meteoroloģisko dienestu interneta vietnēs.

Pēc Konkurences padomes iesaistīšanās Igaunijas meteoroloģiskais dienests ir atcēlis īslaicīgi pastāvējušo liegumu interneta lietotājiem no Latvijas piekļūt Igaunijas laika apstākļu novērojumu un prognožu kartēm, tādējādi vairs nevar tikt negatīvi ietekmēta to Latvijas uzņēmumu konkurētspēja, kuriem informācija par kaimiņvalsts laikapstākļiem nepieciešama veiksmīgai uzņēmējdarbības veikšanai.


Uzraudzības gaitā Konkurences padome noskaidroja, ka Lietuvas meteoroloģiskais dienests savai informācijai bija liedzis pieeju no visām IP adresēm, kuras nedarbojas Lietuvā, tomēr Konkurences padomes veiktās uzraudzības laikā šis liegums ticis atcelts.…

[Lasīt vairāk]
Aktuālā situācija (nedēļa līdz 3.6.12.)

Aktuālā situācija (nedēļa līdz 3.6.12.)

Nedēļa aizgājusi: pirmdiena - pie PETERMARTIN anticiklona "paliekām". Otrdien ciklona ZARA aukstā fronte. Trešdien ciklona aizmugurē. No ceturtdienas ANNETTE ciklons pēc vēsas un vietām salnainas naktis nes jaunus nokrišņus. Piektdien: šie nokrišņi nesas uz Latviju caur jaunu fronti. Sestdienā īslaicīgi nokrišņi ciklona D daļā, tie mazākā mērā turpinās arī svētdien.

Attēlu (c) sat24.com un en.ilmatieteenlaitos.fi

Turpinājums nākamajā nedēļā.

Paskaidrojumi:

Somijas meteoinstitūta karšu attēlos parādītā situācija ir atbilstoša konkrētās dienas novērojumiem, pulksten 15:00. Tajā ir ietverta situācijas analīze. Jāņem vērā, ka pats attēls atjaunojas vēlā pēcpusdienā, ap pulksten 17-19.

Sat24.com attēlos - virs pavadoņa iefiksētās mākoņu segas - ir ar manu roku pārzīmēts mākoņu kustības virziens, kas reizē norāda arī gaisa masu kustību. Sarkanās bultas - silts gaiss, gaiši zilās - vēss; tumši zilās - izteikts sals. Ciklonu centri apzīmēti ar riņķa veida bultām. Pie cikloniem un anticikloniem - ir Vācijas meteoinstitūta iedotie vārdi, kurus lieto visā Eiropā un aiz tās robežām.…

[Lasīt vairāk]
Sudrabainie mākoņi - visaugstākie mākoņi!

Sudrabainie mākoņi - visaugstākie mākoņi!

Cilvēki ikdienā parasti redz (bet ne atpazīst) 10 parastākos mākoņu veidus. Tomēr tikai salīdzinoši neliela sabiedrības daļa zin to, ka bez šiem desmit parastākajiem veidiem pastāv arī divas krasi atšķirīgas mākoņu formas – sudrabainie (NLCs) un perlamutra mākoņi (PSCs).
Perlamutra mākoņus šajā rakstā tālāk neaplūkosim, jo tie mūsu platuma grādos neparādās (lai gan nav pilnībā izslēgts – tie ir novēroti pat Anglijas dienvidos).

Sudrabainie mākoņi nav pieskaitāmi pie parastajiem troposfēras mākoņiem, galvenokārt tāpēc ka tie atrodas aptuveni 82 km virs zemes virsas – mezosfērā. Pastav uzskats, ka sudrabainie mākoņi sastāv no ārkārtīgi sīkiem ledus kristāliņiem. To pētīšana ir sarežģīta, jo tie atrodas par augstu zemes aparatūrai, bet par zemu kosmiskajām iekārtām.

Lai veidotos šie mākoņi, temperatūrai mezosfērā jāpazeminās vismaz līdz -125 grādu atzīmei.
Bet ar zemu temperatūru vien nepietiek, vajadzīgi arī mikroskopiski puteklīši (kondensācijas kodoli) ap ko veidoties ledus kristāliņiem. Bet no kurienes rodas sīkie puteklīši? I…

[Lasīt vairāk]
Dabas šovs – ir bez maksas!

Dabas šovs – ir bez maksas!

Kāda spontāna rakstu parafrāze radās tieši šodien. Par to, ka visai labi par brīvu skatīties tieši to- par ko citreiz mēs bargi maksājam. Salīdzinām dabu un pašu provocēto dzīvi. Emocionāls ieskats...

Rakstīts īpaši meteolapa.lv saitei.

21. gadsimts mums atnesis vienu jaunu sociālo lietu – kas nebija raksturīga visām iepriekšējām audzēm visos iepriekšējos gadsimtos, gadutūkstošos. Tā ir informācijas pārbagādība un tās acumirklīga nogāde patērētājiem. Viss, kas notiek pasaules otrajā malā – uz reizi nonāk līdz mūsu ausīm, acīm. Turklāt vēl pilnībā izzudis selektīvos (veco) mediju – preses, tv, radio – monopols. Informāciju vairs nav iespējams pārdot, tā nonāk līdz cilvēkiem "pati no sevis". Un tagad mēs paši to esam spējīgi regulēt saskaņā ar mūsu interesēm, arī – saņemt kur un kad to gribam! Viss notiek...

Otrkārt, mūsos ir iestājies prāta "piesātinājuma sindroms". Apstākļos, kad "mēs jebkurā brīdī varam pieiet pie plaukta" un paņemt savu tīkamo "gurķi" – tā ir tagadne. Iepretīm pagātnei vēl ne tik senai – kad "gurķi" pa mazai šķēlītei nācās saņemt ilgi un tikai tad, kad dažādiem (mediju) priekšniekiem to sagribējās. K…

[Lasīt vairāk]