Turpinu sēriju par vistrakāko atmosfēras parādību virpuļviesuli, ko pasaulē atpazīst zem nosaukuma "tornado". Iepriekšējā šīs sērijas rakstā pavēstīju, kādi ir cēloņi un meteo fons, lai rastos vertikālais virpuļviesulis. Ko parasti mēs saistam ar izteiktiem gubu-lietus (negaisa) mākoņiem.
Šajā reizē par to- kādi tad vizuāli (uz aci) šie ir atpazīstami. Raksta otrajā daļā: daži trakākie virpuļviesuļu rekordi pasaulē. Kopumā lietoju datus no pasaules, kas sajaukti ar manis dažām domām. Uzsklišķinot uz attēliem- varam tos dabūt lielākus.
Tātad:
1) klasiskā veidā tas lūkojas šādi- no "mātes" mātes negaisa mākoņa nokarājas miglas stabs, kas rotē ap savu asi. Pretī no zemes tiecas putekļu un visādi piepaceltu drazu mākonis. Tornado centrā ir gaisa retinājums, tamdēļ šajā iecirknī notiek ātra mitruma kondensācija- tas redzamā veidā izpaužas kā šī miglas "piltuve", un tā daudzreiz nolaižas līdz pašai zemei. VIDEO (pie Kanzasas, ASV, 24.5.2016, (c)accuweather.com).
2) apstākļos, kad absolūtais un relatīvais mitrums ir zemākā līmenī, tad tornado "aste" no negaisa mākoņa gandrīz nav redzama, vien tik rotējoši padebeši manāmi šaurā iecirknī, bet uz zemes pretī ir putekļu pacelts virpulis. L…
[Lasīt vairāk]