Nedēļa aizgājusi. Pirmdiena: ANNEGRET anticiklona ietekme. Otrdiena: neliela siltā oklūzijas fronte. Trešdiena: no ZR puses pastiprinās BIANCA anticiklons. Ceturtdiena: uz brīdi ciklona ZR mala, kam atkal seko anticiklons. Piektdiena: BIANCA anticiklons. Anticiklons ir arī sestdien. Svētdiena: vēl aizvien mazaktīvā zonā.
Attēlu (c) sat24.com un Finnish Meteorological Institute.
Turpinājums nākamajā nedēļā.
=================
Paskaidrojumi:
Somijas meteoinstitūta karšu attēlos parādītā situācija ir atbilstoša konkrētās dienas novērojumiem, pulksten 15:00. Tajā ir ietverta situācijas analīze. Jāņem vērā, ka pats attēls atjaunojas vēlā pēcpusdienā, ap pulksten 17-19.
Sat24.com attēlos - virs pavadoņa iefiksētās mākoņu segas - ir ar manu roku pārzīmēts mākoņu kustības virziens, kas reizē norāda arī gaisa masu kustību. Sarkanās bultas - silts gaiss, gaiši zilās - vēss; tumši zilās - izteikts sals. Ciklonu centri apzīmēti ar riņķa veida bultām. Pie cikloniem un anticikloniem - ir Vācijas meteoinstitūta iedotie vārdi, kurus lieto visā Eiropā un aiz tās robežām.
==========
ATSKATS UZ IEPRIEKŠĒJĀM DIENĀM
Svētdiena, 20.1.13.
Uz robežas starp anticiklonu un cikloniem. Debesīs ir dažāda mākoņainība, vietām nedaudz snieg.
Sestdiena, 19.1.13.
Atkal pastiprinās BIANCA anticiklons, kas šajā dienā nodzīvoja pēdējās stundas. Dienas izskaņā no D nedaudz pastiprinājās ciklons. Kurzemē un daļā no centra debesīm- atkal parādījās mākoņainība. Bet ZA rajonos un Vidzemes augstienē- sala nakts pie skaidrām debesīm.
Piektdiena, 18.1.13.
Pamatā ir BIANCA anticiklons, bet daži nelieli sniega mākoņi ar attiecīgiem nokrišņiem ir no D puses esošā FEODOR ciklona.
Ceturtdiena, 17.1.13.
Dienā nelieli nokrišņi no ECKHARD ciklona, bet pēc tam atkal pastiprinās BIANCA anticiklons.
Trešdiena, 16.1.13.
No ZR puses pastiprinās BIANCA anticiklons. Latvijas lielākā daļā tamdēļ mierīgs laiks, Kurzemē pat silts- tikai daži grādi zem 0. Citviet mērens sals, pašos DA rajonos ir neliels sniegs no ciklona, kas virzās pāri Centrāleiropai.
Otrdiena, 15.1.13.
Neliela siltā oklūzijas fronte- vietām nes sniega nokrišņus. Daudzviet nedaudz pieaug sniega sega.
Pirmdiena, 14.1.13.
ANNEGRET anticiklona fonā arī mums ir mierīga diena. Pārsvarā apmācies, ZA daļā- zem skaidrām debesīm sals zem -26, citviet siltāks. Jūras piekrastēs vietām nelieli sniega nokrišņi.
Turpinājums no iepriekšējās nedēļas.
Ventspilī ap -11 C, snigšana uz brīdi gandrīz mitējusies.
No rīta -14 (tikpat cik vakar vakarā), mierīgs, apmācies, bez nokrišņiem. Iespējams, paliels gaisa mitrums, jo sals stipri ķer pie vaigiem. Bet izteiktas sarmas nav.
Pie manis jau kādas 15min snieg, -12*, sarma. Ir arī vējš, līdz ar to sajūta ļoti auksta. Vakarā ap 22.00 bija -14 un arī nobira paretas sniega pārslas.
Saulkrastos pašlaik spēkā pieņemas snigšana, brīžiem arī neliels putenis no jumtiem, temperatūra -10, vējš no A puses 3 - 7 m/s. Pēc radara izkskatās, ka šodien var gaidīt ~5cm svaiga sniega.
-10,5, snigšanas intensitāte palielinās. Paldies Orkānam par iespēju tuvplānā apskatīt brīnisķīgos dabas veidojumus- sniegpārsliņas!
Labdien, -12 arī vēl tagad, agrākā rītā +1cm sniega uz zemes. Apmācies, kokos sarma.
Dienas garumā, ap 15:00 it kā mēģināja saule uzspīdēt, taču zemā mākoņainība atkal visu nomāca. Un diena jūtami vienveidīga ir... -10 pusdienās, tagad atkal -12. ADA vējš pavisam mazs 1m/s. Ja Rīgā sniga- tad tas var būt arī kāds neizteikts "līča efekts"?
Kāds gan var būt līča efekts, ja vēji visos augstumos pūta ne no līča? Tāpat kā rudenī anticiklona laikā no zemajiem mākoņiem mēdz smidzināt lietus, tā ziemā mēdz lidināties sniegpārsliņas, nokrišņu daudzums Rīgā bija tik mazs, ka centra meteostacijā tika izmērīta apaļa nulle.
Tad droši vien tuvējās jūras mitrums, saskardamies ar vēsāku anticiklonālo gaisu- dod šīs sniega pārslas galvaspilsētā...
Kā gan jūras mitrums var nonākt Rīgā, ja vējš pūš no sauszemes? Nedaudz sniga daudzviet, tajā skaitā Jēkabpilī, un migla un sarma bija daudzviet, bet ne Rīgā.
Bet vējš ta bija mainīgs:) Man arī vakar vienu brīdi uzpūta ZR vējš- anticiklona mierīgajā gaisā. Kamdēļ kādā 1km augstumā tāds nevarētu būt arī virs Rīgas 1 stundas garumā (neredzam aiz zemās mākoņainība), ar to pietiek, lai no mitruma "kabatas" uzsnigtu kādas sniega pārslas. Iespējams, kādi haotiski vietējie vēji ir anticiklonā. Protams, es te tikai kādu versiju izvirzu, neko precīzi nezinu. Tikai kādu versiju izvirzu... ;)
Nezinu kas un no kurienes tika atpūsts bet ''dabā '' ap 21;00 uz zemez pa dienu bija sakritis 1 cm pūku.Tādi kā sniega plēksnes,ļoti mirdzoši un ar labi redzamu struktūru.
Mjā.. Ventspils novadā, it īpaši pie Ugāles, mežā skati fantastiski. Lapu koki daudzviet ceļmalās pamatīgi noliekušies.
[Ranka] No rīta, ap 8:00 gaiss -17*...-18* C, dienas laikā -13*...-14* C. Diena apmākusies, ap plkst. sāka snigt un snigšana turpinās joprojām. Kopumā kādi 1 līdz 2 cm svaiga sniega nākuši klāt. Kokus, drātis un visu ko citu klāj sarma diametrā 1 līdz 1,5 cm, aizvēja mežmalās pat līdz 3 cm diametrā. Šodien arī pastaigāju nedaudz pa laukiem, jūtu līdz meža zvēriem. Zem aptuveni 13 cm biezā janvārī uzsnigušā sniega ir ļoti daudz vecā sniega, kas pārvērties ļoti cietā, taču trauslā sērsnā. Kājas lūzt cauri.
Visu dienu apmācies. Ap 9.30 sāka snigt. Lēns, līdz mērens A vējš. T. -11 grādi, spiediens 764 mm. Līdz pusdienlaikam sniega krišana beidzās. Sakrituši 2 cm svaiga sniega. T. -7 grādi, spiediens 763 mm. Sarma, kas no rīta bija uz kokiem daļēji nobirusi, daļēji pārklājusies ar svaigo sniegu. Lēns A vejš.
Naktī 4.30 T. sasniedza -17*C, kas arī palika kā rekords, vairāk grādi nekritās, vismaz līdz 5.00 -17 turējās, bet 8.00 rītā jau vairs tikai -15*C. Rītā un dienas 1. pusē pamatīga sarma, temp. palēnām kāpa uz augšu - 12.00 -11,5*C, 14.00 -10*C, pēc tam apstājās un ap -10*C turas joprojām.
Diena apmākusies jau kopš paša rīta, pēcpusdienā mākoņi vēl biezāki. Vējš minimāls, pārsvarā bezvējš; snigt sāka ap 12.30, stundu vēlāk jau visai bieza villaine lēnām un gandrīz vertikāli laidās lejup no debesīm, ievērojami samazinot redzamību (kā īstā putenī, vien vērā ņemama vēja nebija). Auga arī sniega sega, ap 15.00 jau vismaz 2-3 cm bija klāt. Pēcpusdienā snigšana kļuva mazāk intensīva, taču pilnībā snigt nepārstāja, un joprojām neliels sniegs birst no debesīm, tiesa, kopš 16.00 neko daudz vairāk klāt nācis nav. Kopā 3-4 cm varētu būt. T. -10,2*C.
Dienā temperatūra turējās pie -9 grādiem, kopš 10iem sniga, pārstāja pirms pāris stundām. Vējš ik pa brīdim uzpūta, bet par īstu puteni nepārvērtās. Sniega kārta pieaugusi par kādiem 5 cm ļoti irdena sniega. Mazākie ceļi nemaz nav tīrīti un braukšana tomēr nav īpaši grūtāka.
Kādu laiciņu kā vairs nesnieg, ļoti mierīgs laiks, kluss ziemas vakars. :) Grādi "iesaluši" uz -10*C - ne uz priekšu, ne atpakaļ. :))
Šodienas meteo panorāmas video - 15.1.13., 15:00 - -10 grādi, apmācies visu dienu, arī sarma turpinās. D vējš 1m/s. Rītā nedaudz sniga, +1cm sniega uz zemes.
Tuvajos austrumos arī sniegs, toties Austrālijā - pēc Latvijas kultūras ministres vizītes tur - plaši krūmāju (kūlas) ugunsgrēki :).
Saulkrastos šodien uzsniga 4 cm sniega kārta, temperatūra pa dienu -10, tagad -9, visu laiku nomācies un A vējš 3 - 7 m/s, kas brīžiem snigšanas laikā nelielu puteni no jumtiem sagrieza.
Šorīt no rīta bija nokrities līdz -19*C grādiem. Diena tika aizvadīta zem mākoņiem un ap 15:00 sāka vēl birdināt sniedziņš,kas no 17:00 līdz 20:00 pārgāja smukā snigšanā. Tagad jau vairs nesnieg. Vējš minimāls. Teikšu maza vēsmina visu dienu noturējās. Tagad ir -14*C,viss mierīgi un klusi.
Vakar tiešām no gaisa krita skaistas sniegparsliņas un šķiet ka ne tikai Rīgā.
Četras stundas vakar fotografēju sniegpārslas, līdz beidzās fotoaparāta baterija. Tagad ir iespēja uz tām palūkoties siltumā - bildes. :)
Paldies Orkān par skaistajām fotogrāfijām. Esi meistars ;) Ar kādu tehnikas apŗikojumu un metodi Tu fotogrāfē sniegpārsliņas?
Lūk tā ir kvalitāte un mākslas piesitiens nevis ielikt galerijā meteolapā fotogrāifijas, kas tapušas ar ziepju trauka fotokamerām. Man pašam, arī ir tāds ziepju trauks, kas nav domāts Dabas Skatiem :(
Man arī ir "ziepene", bet es domāju- ka arī tāds domāts dabas skatiem:) Galvenais ir - nevis fotoaparātu dārdzībā, galvenais ir...paša galvā (kadru izvēle, selekcija utt.). :)
Labos gaismas apstākļos "ziepenei" nav nekādas vaines īpaši jau ja aparāts nav galīgi no lētā gala. Spoguļkameras galvenās priekšrocības, ka var bildēt vājā apgaismojumā, maināmi objektīvi un ērti regulēt aparāta uzstādijumus. Gaišā saulainā dienā dabasskatu bildēšanai ziepene der ļoti labi, ja cilvēks kas stāv aiz aparāta saprot ko dara tad rezultāts būs gandrīz tikpat labs kā spoguļkamerai.
Arī ar "ziepju trauku" var bildēt dabas skatus, tomēr tas ir tehniski sarežģītāk izdarāms un bildes kvalitāte lielākoties būs sliktāka, bet saturs un kompozīcija ir atkarīga no bildētāja. :)
Sniegpārslas šādi bildēt gan laikam nesanāks ar "ziepju trauku". Es izmantoju spoguļkameru ar pašgatavotu objektīvu konstrukciju, kas sastiprināta uz statīva, ko arī pats taisīju. Pārsliņas stāv uz stikliņa un no apakšas tiek izgaismotas ar krāsu filtriem
Tava fotografēšanas metode izklausās apmēram tāda kādu izmantojām ģeogrāfijas fakultātē minerālu plānslīpējumu fotografēšanai, tikai tur lietotais aparāts bija rūpnieciski ražots, bet darbības princips tieši tāds pats.
Dievīgas bildes :), kā allaž!
Kas redzams pēdējās divās? taču ne jau sniegpārsliņas :)
Es arī pievienojos jautājumam.
Arī tās varētu būt pārsliņas- tikai veidošanās pašā sākuma stadijā (?)
Pēdējās divas ir gan sniegpārsliņas. To veids, ko sauc par kolonnām, šīs precīzāk ir "capped columns".
Šeitir nedaudz paskaidrots par to veidošanos.
Oho, tas ir varen interesants resurss!
Kaut kas traks! :) Varētu galvu likt ķīlā, ka tās ir kaut kādas spuldzītes, diodes vai vēl sazin kas... Labi, ka nebija izdevības ar kādu saderēt :) Zināmu efektu droši vien dod arī izgaismojums?
rītā -18*, dienā -13*. Apmācies, rāms, nav snidzis un nesnieg. Sarma.
Jā, meža zvēriem, precīzāk, nagaiņiem rādās grūti laiki. Tas sasalušais sniegs iesaldējis gan brūklenājus, mellenājus, gan zāli. Pat nespēju saprast, kā, piemēram, stirnas var aizkasties līdz zemei. Varbūt vietām ir kas čauganāks, bet visumā ar slēpju nūju ļoti grūti sadrupināt sasalušo slāni.
17:55 Nupat snieg arī Žīguros.
Pie manīm gan iepriekšējais sniegs gandrīz nokusa, un tagadējais ir svaigs un mīksts. Meža zvēriem nav problēma sakasīt zāli. Ja kādu dienu uznāks sasalstošs lietus, tad gan problēmas sāksies. Es atceros 2011. gada janvāra sākumu, kad bija šāds sasalstošs lietus pie -10 grādiem. Sērsna bija masīva, tā turējās praktiski visu laiku līdz nākamajam atkusnim, kas sekoja februāra vidū...
Bet ZA ta nenokusa, palika krietna kārta, kas tagad ir sasalusi ne tikai sērsnveidīgi, bet gandrīz līdz augsnei. Tā gan joprojām zem sniega nav sasalusi, vienīgi tur, kur bija nokusis vai notīrīts.
ir čakli snidzis, pa tumsiņu paspējuši sasnigt kādi 5 cm
Bet man skaidrojas, spožas zvaigznes virs galvas- grādi gan, pretēji, iet uz augšu. 18:00 bija -10, tagad -7. Laikam kādu ietekmi dod nelielais D-DR vējš, kas tomēr no Baltijas jūras D daļas nāk...
Vakara gaitā grādi pamazām uz augšu cēlās, šobrīd līdz -8*C pacēlušies. Citādi nekādu izmaiņu - sniega vairs nebija, tāpat arī bezvējš.
Klusa nakts. T. -6,4 grādi, spiediens 762,5 mm. Zvaigznes nav redzamas.
Smieklīgi,bet no rīta pie manis -14,8 grādi,paši īsti pat neticas/līdz kamēr iziet laukā/
Labdien, daļēji skaidrs- ir 7 balles as mēreni augstā mākoņainība. -4, bezvējš- absolūtais ziemas komforts. Naktī bija -11-12, ne vairāk. Kokos joprojām neliela sarma.