Arī viens ir karotājs...

Arī viens ir karotājs...

... tostarp meteofrontē. Laika novērošana ir gara jakte, tostarp "piesātināta" ar dažādiem cilvēciskiem faktoriem. Par tiem pačaloju šodien. /Jau agrāk apsolītais raksts/

Rakstīts īpaši meteolapa.lv saitei.

Laika vērošana – tas ir ikdienišķs (vārda pilnā nozīmē) un rutinēts process, ko tikai samērā reti pārtrauc kādas dabas dotās meteo parādības un novirzes. Pa lielākai daļai cilvēku: tā garlaicīga lieta. Nelieli vērojumi liecina – skolotājas skolas gados saviem audzēkņiem nedod vairāk kā nedēļu pierakstīt laika vērojumus. Piemēram, dabas mācības stundām. Labi zinādami, 99,98% audzēkņu to uztver kā sava veida nepatīkamu pienākumu, ko ar smagām pūlēm iztur 7-10 dienas. Vienmuļi tas ir: 3x dienā pierakstīt gaisa temperatūru, vēja virzienu, mākoņainību, nokrišņu esamību, dabas parādības. Līdzīgi tāds pienākums – kā no rīta iztīrīt zobus, nomazgāt rokas- kājas. Vakarā- iznest atkritumu spaini... Labi zinādami- konfektīte (pirmās klases vecumā) vai daži latiņi kabatas naudas (drusku vecākos gados) – nebūs.

Tais pašās mazajās klasīties sapņojam katrs savus nākotnes mērķus. Kurš par kosmanautu, kurš par šoferi, kurš par prezidentu... Pieaugušo gados kosmosā reāli aizlido 1 no 200 000 000, par šoferi (labu!) kļūst 1 no 2000, par valstu prezidentiem – vēl retāk kā kosmonautu gadījumā... Arī par laika vērotājiem – tālākos gados pēc skolas sola kļūs pavisam maz. Runāju par pilnasinīgiem, kuri to dara rutinēti (pēc iespējas neizlaižot dienas), kuri spēj savus vērojumu sakārtot (burtnīcās, vai pc failos) un "augstākās pilotāžas režīmā" tos noprezentēt arī interneta saitā... Sanāks... sanāks arīdzan tā attiecība 1:500 000 apmēram.

Un ko darīt tad, ja briesmīgi gribas laiku vērot, bet (nabadzības pēc...) nav iespējas ņemties ar savu personālo meteo staciju? Tad atliek no Rīgas centra 5. stāva iedzīvotājam skatīties gaisa temperatūru "spirtenieka" termometra skalā, ar asu aci piefiksēt grādu desmitdaļas. Uz galda līdzās pad-laika cilvēka mata barometrs. Runājot par gaisa spiedienu- 5. stāva augstumā iefiksētos rādījumus jākoriģē ar +7HPa (pārbaudīts) lai sadabūtu patiesos mērījumus "ielas līmenī". Visas iepriekš skolas solā uzzinātos mērījumu veidus arīdzan uz "aci" jāieviedē. Plusā vēl tos, par kuriem skolas solos nemāca... Tas ir – mākoņu veidi, to izcelšanās, to rašanās apstākļus. To atrašanos ciklonu vai anticiklonu dažādās daļās. Uz aci jāpiešaujas ievērot vēja ne tikai virzienu, bet arīdzan ātrumu. Un tā tālāk un tā joprojām...

Nākamajā līmenī savā galvā (ar sekojošu darbību) jāvar šos vērojumus apkopot skaistās un pārskatāmās tabulās. Lai pēcāk ar jēgas piegaršu varētu izvilkt lietas diagrmmās, gafikos.

Ar jēgu! Neredzu jēgu tā vienkārši rakstīt vērojumu ķeburus, lai nākošajā mirklī šos aprakstītos papīrus izmantotu par iekuriem plītī. Reizēm gadās – pēc dažas paaudžu nomaiņas – kad pieaugušie mazbērni šādi iznīcina ar vectēva "ķeburiem" pierakstītās burtnīcas. Pie šā paša jāpiebilst- vectēvi un viņu senči var apskaust šodienas cilvēkus, kas ar saviem vērojumiem var dalīties caur interneta starpniecību. Reiz bija laiki – kad šādi dabas vērotāji tādi vientuļnieki, arī pabeidz savu dzīvi ar vientuļo vaļasprieku zemes virsū. Labākajā versijā mutvārdu daiļradē šīs ziņas aiztek pie citiem cilvēkiem pēc laika vērotāja aiziešanas prom no mūsu vidus. Lai gan šodien mīlam runāt par "krīzi" un "nabadzību", tomēr laika vērošanas lietā – mums taču ir paradīze jeb informācijas leiputrija. Reiz uz meteo ziņām monopolu ar dažu vienvirziena ne-interneta mediju starpniecību turēja Latvijas (vai citas valsts – attiecīgā teritorijā) meteokantoris. Šodien šis monopols ir nogrimis vēsturē (cerams, uz visiem laikiem – bet par šo tēmu prasās atsevišķs raksts priekšdienās). Šodien katram iespējams kļūt par sava veida "meteo-kantori"!!!

Bet laika vērošana ir aizvien rutinēta nodarbe arīdzan 21. gadsimta ieskrējienā. Kur tad liksimies – ja laika apstākļi klauvē pie katriem logiem, turklāt tie gandrīz vienmēr atšķiras no fiksējumiem "oficiālo" meteo staciju tuvumā. Kur tad iegūsim kādas negaisu jaktis un sajūtas lauku apvidū, kur tad lokālu virpuli sadabūsim "pie sevis ciemos" (pasarg Dies' – nevajag uz savas galvas šādu). Jāsaka, bez privātajiem laika vērotājiem nebūs pilnīga aina arī par Latvijas ārēs notiekošo kopumā. Pat mediju reportieri tuvu ne vienmēr būs šādu notikumu tuvumā. Negaisi, vēja brāzmas, tornado, krusas brāzmas, vai masīvas sniega kupenas nerodas "uz pasūtījumu iepriekš norunātā laikā un vietā". Tās parādības notiek neatkarīgi no mums. Tās uzrodas "nepieradīnātā režīmā", un reizēm tikai sprauns laika vērotājs tās iefiksē. Piemēram, tādu pašu mini-tornado pļavas malā ievēro tikai zinātājs. Un kādu brītiņu pirms negaisa vētras tai pašā dienā – tikai laika vērotājs nojauš par tuvākās stundās iespējamiem redzējumiem, pat pārdzīvojumiem.

It kā vienkāršs, taču reizē tik sarežģīts hobijs. Reizēm ar karošanas niansēm.

PATIESI, šai rakstā pavīdēja šo rindu autora iesākumi debesu čolējumos pagātnes gados. BET BŪTU interesanti, ja šepatās komentāros citi padalītos- kā tad nonācām līdz tik interesantai un elitārai padarīšanai, kā laika vērošana!?

Kā Tu vērtē šo rakstu?
  1. 31.01.2012 22:32

    Es pat tagad neatceros, kā tieši nonācu pie tā visa. Skolas laikos šo to (gk. temperatūru rekordus vasarās un ziemās!) vēroju, bet ļoti neregulāri un virspusēji, tieši tāpat agrā jaunībā, studenta gados, arī neko īpaši nenovēroju, toreiz bija citas intereses un prioritātes, kaut gan spilgtākie notikumi laikapstākļu jomā atmiņā vismaz uz kādu laiku palika gan, šo to no svarīgākā atzīmēju savās tā laika ikdienas dienasgrāmatās. Bet tas ļoti simboliski, un tās pašas grāmatas rakstīju tikai atsevišķos periodos.
    Varētu teikt, ka vairāk uzmanības laikapstākļu jomai sāku pievērst tad, kad beidzās lielā apkārtskraidīšana un iesākās mierīgāks dzīves posms ar zināmu devu rutīnas un aizvien biežāku sērfošanu netā. Tad arī kaut kur nāca tas impulss, un pamazām meteo lietas aizvien vairāk "iesēdās" smadzenēs.
    Lielu daļu, domāju, pat varbūt izšķirošo, noteikti nospēlēja Maikla blogs, jo tur vairs ne… Lasīt vairāk: novitusi.meteolapa.lv

    Ielādē...
  2. 31.01.2012 22:04

    Nezinu kāpēc un kādu laika apstākļu ietekmē (taču ne skolas mācītos priekšmetu ietekmē) ap 2003. gada augstu nāca pirmā atklāsme ko sākt, taču toreiz vēl pat pusaudža gados neesot mēnesi vecu primitīvus novērojumus, cik silts vai līst, vai saule spīd utml. Māku teikt, pieraksti diemžēl pazuda. Līdzīgi notika 2004. jūnijā. Šoreiz pat nakts min. un dienas max. temperatūru, statistiku utt. Jūlijam arī jau biju nobriedis, bet...kaut kas atkal notika (pieraksti nozuda). Ap 2004. novembri beidzot no skolas puses bija uzdevums veikt laika apstākļu novērojumus, nezinu, kāpēc neaizrāvos ar to tālāk, taču materiāls vēl atrodas manas pirmās, diemžēl jau slēgtās, pamatskolas arhīvos.
    Atklāsme beidzot nāca 2005. gada 13. maijā (piektdienā) Jau trešo reizi atsāku laika apstākļu novērojumu reģistrēšanu, mēneša izskaņās aprēķinot vidējos rādītājus, skaitot lietaino, skaidro , mākoņaino utml. dienu skaitu. Viss b… Lasīt vairāk: novitusi.meteolapa.lv

    Ielādē...
    1. 31.01.2012 22:23

      Un tagad šī interese nav atjaunojusies?

      Ielādē...
      1. 31.01.2012 22:28

        Kad nu esmu dislocējies vienā noteiktā vietā, tad jā ;D

        Ielādē...
        1. 31.01.2012 22:32

          Es teiktu - vērošanu var darīt jebkurā vietā, tiesa, tad būs konkrētā laika vērojumi no konkrētās vietas... ;)

          Ielādē...
          1. 31.01.2012 22:40

            Tas tiesa :) Sanāk tāda laika apstākļu mikslis mazajā, bet interesantajā Latvijas atmosfērā un uz sauszemes :D

            Ielādē...
  3. 31.01.2012 22:50

    Pamatrakstā neierakstīju- bet es pats sāku pierakstīt regulāri 1976. gada 8. martā (bezsakarā ar toreiz svinēto Sieviešu dienu ;). Pirms tam 1970. gadā pamatskolā epizodiski, taču apnikās pēc nedēļas - lai gan toreiz varēju stundām sēdēt un vērot cb mākoņus pie horizonta. Bet pēc minētā datuma man piekrājušās klades viena liela čemodāna apmērā. Uz PC pārgāju kādā tur 2007. gadā pilnībā. Pēdējie gadi jau vērojami manos "Meteo arhīvos". Nezinu, kad paspēšu agrākos vērojumus pārlikt pc versijā...

    Ielādē...
  4. 31.01.2012 22:34

    Nu man šitais ir kopš sevi atceros, bet pirmie pieraksti kladēs tapa 1997. gadā, tad 2001. pārgāju uz PC un pierakstīju tikai atsevišķus spilgtākus notikums, ne vairs ikdienas min/max temp. un parādības. Tad, sākot studēt Rīgā to pārtraucu un 2008. gadā sāku pierakstīt BNS ziņu lentē. Tā īsumā.

    Ielādē...
    1. 31.01.2012 22:38

      Varētu sadabūt tās BNS ziņu lentes ;) ?

      Ielādē...
      1. 31.01.2012 22:44

        Nu tur jau gūzma to ikdienas ziņu, vairāki tūkstoši, kas stāv arhīvā. Piekļuve tur tikai abonējot.

        Ielādē...
        1. 31.01.2012 22:51

          Es saprotu- oficiāli tikai abonējot- par samaksu,... neoficiāli - būtu interesanti redzēt ko pats rakstījām dienās pirms vairākiem gadiem :)

          22:53: Otrkārt, no tagadējās meteostacijas (laikam sadarbībā ar šīs lapas administrāciju) - ir doma kādu arhīvu (varbūt visiem pieejamu) taisīt?

          Ielādē...
          1. 31.01.2012 23:47

            Te piemēram, 2008. gada 31. martā rakstīta ziņa:

            31 Mar 2008 10:10

            Sniega sega saglabājusies tikai Vidzemes ziemeļos un Gaiziņkalna apkārtnē

            RĪGA, MAR 31, BNS - Siltais un saulainais laiks jau tuvākajās dienās būs
            nokausējis sniegu visā Latvijā, bet pirmdienas rītā sniega sega vēl
            joprojām saglabājusies Vidzemes ziemeļos un Gaiziņkalna apkārtnē, aģentūra
            BNS uzzināja Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas aģentūrā.
            Alūksnē sniega biezums ir 13 centimetru, un tas ir krietni mazāk nekā vēl
            pirms četrām dienām - 44 centimetri. Citviet Vidzemes augstienē un novada
            ziemeļos sniega biezums no viena līdz desmit centimetriem.
            Pirmdienas rītā visaukstākais bija Madonā - -3 grādi, bet svētdien
            vissiltākais laiks bija Daugavpilī - +13 grādu, Rīgā un Kolkā +12 grādu,
            bet vēsāks Valkā - +7 grādi.
            Sniega biezums Latvijā:
            Alūksne - 13 cm
            Gulbene - 9 cm
            Zosēni - 5 cm
            … Lasīt vairāk: novitusi.meteolapa.lv

            Ielādē...
  5. 01.02.2012 08:18

    Es par šo visu sāku interesēties jau apmēram 11 gadu vecumā. Vienmēr bija patikuši zibeņi un stiprs vējš. 5. klases ģeogrāfijas grāmatā ar neizsakāmu aizrautību pētīju Boforta skalu(nokopēta vēl tagad stāv ielīmēta enciklopēdijā). Un tad nāca Viņš! 2005. gada janvāra orkāns, faktiski tad arī "saslimu"! :)
    Esmu pat veicis pierakstus 2007. un 2008. gadā. Kad nopirku pirms kāda laika te pieminēto meteostaciju, datu apjoms ko ieguvu dienas laikā satilpa uz A4 lapas, kura bija speciāli izstrādāta laika pierakstiem.
    Piemēram 2008. g. 1. februārī maksimālā t°C bija +1,6, bet minimālā -0,1. Pilnīgi apmācies. D vējš(gandrīz vētra). Krita slapjš sniegs un lija lietus. Savukārt katra mēneša beigās veidoju grafikus uz rūtiņu lapām. :)

    Ielādē...
  6. 03.02.2012 10:38

    Būtu jauki, ja varētu kaut kā šo savākto info "nodigitalizēt". Tā tomēr ir vērtība.
    Es savus pierakstu diemžēl esmu pazaudējis :( Bija kopš kāda 1986/1987 gada ).

    Ielādē...
    1. 03.02.2012 11:21

      ... baigais darbs...

      Ielādē...
      1. 04.02.2012 16:31

        Tas nu gan! Pat man savus dažu gadu (precīzos) pierakstus visus PC ievadīt šķiet traki...

        Ielādē...