Atmosfēras parādības un to klasifikācijas, un apraksti

Atmosfēras parādības un to klasifikācijas, un apraksti

Atmosfēras parādības iedalās dažādās grupās: 

  • Hidrometeoroloģiskajās parādībās (Nokrišņi cietā vai sķidrā veidā).
  • Litometeorloģiskajās parādībās (Cietas daļiņas gaisā).
  • Elektriskajās parādībās.
  • Optiskajās parādībās.
  • Klasificētajās atmosfēras parādībās.
 

Zemāk ir manis apkopotās un aprakstītās visas iespējamās dabasparādības un to iespējamie veidi.

1) UZ ZEMES NONĀKUŠIE NOKRIŠŅI 

Lietus - izplatītākais nokrišņu veids, kas sastāv no atsevišķām ūdens lāsēm. Lietus daudzums katrā vietā ir atšķirīgs un atkarīgs no daudziem apstākļiem, kā reljefs, attālums no jūras, zemeslodes platuma grādi, gadalaiks un tamlīdzīgi. Piemēram Latvijā jebkurā gada dienā, kad gaisa temperatūra ir virs 0 C, var novērot lietu, gan smidzinošu, gan spēcīgas lietusgāzes, tomēr parasti visspēcīgākās intensitātes lietus ir novērojams negaisa laikā, bet nedaudz zemākas intensitātes lietus aktīva ciklona darbības zonā. Aptuvenu prognozējamo lietus intensitāti un veidu var noteikt pēc mākoņiem, no kuriem tas ir gaidāms. Spēcīgāks lietus sagaidāms sutīgā dienā no gubu lietusmākoņiem (cb), bet smidzinošs lietus parasti līst no slāņu lietusmākoņiem.…

[Lasīt vairāk]
Zinātnieki cenšas izskaidrot pēdējo gadu dīvainos laikapstākļus

Zinātnieki cenšas izskaidrot pēdējo gadu dīvainos laikapstākļus

Lielbritānijas meteoroloģijas dienesta "Met Office" pārstāvji atzīst, ka pēdējo gadu neierastās laikapstākļu pārmaiņas Britu salās pagaidām nav izdevies izskaidrot, liecina valsts iestādēm pērn sagatavots dokuments, ko šonedēļ publiskojusi tīmekļa vietne wattsupwiththat.com.

Kritiķi "Met Office" pārmet, ka publiskajā telpā tiek radīts iespaids, ka pēdējos gados pieredzētais sausums, plūdi, aukstuma un karstuma viļņi Lielbritānijā un citviet pasaulē ir saistīti ar cilvēces izraisītām klimata izmaiņām, un tikai šaurā speciālistu lokā tiek atklāta patiesība - pagaidām nav gūti pārliecinoši pierādījumi, kas izskaidrotu minēto dabas parādību sākotnējos cēloņus un to saistību ar cilvēces saimniecisko darbību.

Minētajā dokumentā speciālisti apskata neierastu laikapstākļu maiņu Lielbritānijā 2010.-2012.gadā, kad ilgstošam sausumam sekoja neierasti slapjš laiks. Periods no 2012.gada aprīļa līdz jūnijam kļuva par lietaināko trīs mēnešu periodu Lielbritānijas meteoroloģisko novērojumu vēsturē - vismaz pēdējo simts gadu laikā.…

[Lasīt vairāk]
Iespējams, daba pati sevi "ārstē"?

Iespējams, daba pati sevi "ārstē"?

Jaunas pārdomas rodas brīdī, kad 2013. gada aprīlī- kad nu vajadzētu jau sen puķēm ziedēt un pirmajām lapām plaukt: mums ir tāds kā "pirms-ledus-laikmeta" redzējums uz laukiem un pilsētas pagalmos. Ziema šogad ir pavisam aizgulējusies. Tā nodomājam mēs, divkājaiņi, kas turpina brist pa Zemes virskārtu. Bet varbūt Mātei Dabai ir kāds "slepens plāns", kamdēļ šāds Baltais Gadalaiks ir jūtami pārtērējis visus termiņus? Tā vai citādi- visa gada garumā turpināsies dažādi sajukumi dabā. Bet varbūt turpinās kāda līdz galam mums neapzināta likumsakarība?

 

Rakstīts īpaši meteolapa.lv saitei.

 

Attēlā: vēl pirms neilga laiciņa nebija iespējams paredzēt – ka nu aprīļa vidū redzēsim dienas, kad sniega sega nevis kūst, bet gan PIEAUG! Varbūt tas kaut ko nozīmē?

 

Iesākumā šo rindu autoram prātā ir dažādi salīdzinājumi.

 

* Ko darām mēs, kad esam savu vēderiņu apaudzējuši ar "riepu" un mūsu dzīvsvara kilogramiem kādi tauciņi ir pavisam lieki? Tad (reizēm) aizdomājamies, ka mums vajadzētu taukus "pakurināt". Dažs dodas uz regulārām darbības vakariem trenažieru zālē, citi sāk ņemties ar dažādām diētām. C…

[Lasīt vairāk]
Aktuālā situācija (nedēļa līdz 14.4.13.)

Aktuālā situācija (nedēļa līdz 14.4.13.)

Nedēļa aizgājusi. Pirmdiena: HANSI ciklona masīvās sniega brāzmas. Otrdiena: virs Latvijas ir anticiklona DA mala. Trešdiena: siltā fronte ar pavasari nāk... Ceturtdiena: siltā fronte ar nelielu lietu vietām Latvijā. Piektdiena: JOEL ciklona siltās oklūzijas frontes nokrišņi vakarā. Sestdiena: aiz ciklona. Svētdiena: neliels augsta spiediena atzars pirms vēl nelielākas siltās frontes.

Attēlu (c): Sat24.com un Finnish Meteorological Institute.

Turpinājums nākamajā nedēļā.

=================

Paskaidrojumi:

Somijas meteoinstitūta karšu attēlos parādītā situācija ir atbilstoša konkrētās dienas novērojumiem pulksten 14:00. Dienas attēls atjaunojas pēcpusdienā, ap pulksten 15-16.

Sat24.com attēlos - virs pavadoņa iefiksētās mākoņu segas - ir ar manu roku pārzīmēts mākoņu kustības virziens, kas reizē norāda arī gaisa masu kustību. Sarkanās bultas - silts gaiss, gaiši zilās - vēss; tumši zilās - izteikts sals. Ciklonu centri apzīmēti ar riņķa veida bultām. Pie cikloniem un anticikloniem - ir Vācijas meteoinstitūta iedotie vārdi, kurus lieto visā Eiropā un aiz tās robežām.…

[Lasīt vairāk]
Prognoze: aprīlis vēss, straujš siltums vien mēneša beigās

Prognoze: aprīlis vēss, straujš siltums vien mēneša beigās

Igaunijas Meteoroloģijas Un Hidroloģijas Institūts prognozē, ka aprīlis būs aukstāks par klimatisko normu (Norma +2,4…+4,6 C). Aukstākais laiks sagaidāms mēneša pirmajā pusē. Dominējošie būs Ziemeļu puses vēji, kas laiku pa laikam mūsu teritorijā ienesīs aukstākas gaisa masas. Cikloni galvenokārt pārvietosies no Vidusjūras uz ziemeļiem. Atsevišķas nokrišņu zonas no dienvidu un austrumu puses skars arī Latvijas valsts teritoriju un vietām atnesīs sniegputeni komplektā ar brāzmainiem ziemeļu puses vējiem, kas arī turpinās ienest aukstas giasa masas un tādēļ ziema mūsu teritorijā saglabāsies. Laiku pa laikam atmosfēras spiedienam paaugstinoties un debesīm skaidrojoties vietām Latvijā gaisa temperatūra noslīdēs zem -10 grādu atzīmes. Savukārt saulainās dienās gaiss var iesilt ļoti ātri, tādēļ ir iespējamas straujas diennakts temperatūras svārstības vairāk nekā par 20 grādiem. 

Mēneša otrajā pusē laika apstākļi sagaidāmi nepastāvīgāki. Atlantijas cikloniem sagaidāms būs labvēlīgāki apstākļi sasniegt Ziemeļeiropu. T…

[Lasīt vairāk]
Aktuālā situācija (nedēļa līdz 7.4.13.)

Aktuālā situācija (nedēļa līdz 7.4.13.)

Nedēļa aizgājusi. Pirmdiena: ERIK ciklona masīvie sniega nokrišņi. Otrdiena: ciklons aiziet ZA virzienā, pēcpusdienā no R puses pastiprinās anticiklons. Trešdiena: anticiklons virs Latvijas lielākās daļas, tomēr pēcpusdienā ar mākoņiem nāk nākamais ciklons. Ceturtdiena: FERY ciklons ar nokrišņiem no DA-D puses. Piektdiena: ciklons turpinās ar sniega nokrišņiem gandrīz visur. Sestdiena: atkal uz brīdi anticiklons un mierīgs laiks. Svētdiena: HANSI ciklona īslaicīgie sniega nokrišņi.

Attēlu (c): Sat24.com un Finnish Meteorological Institute.

Turpinājums nākamajā nedēļā.

=================

Paskaidrojumi:

Somijas meteoinstitūta karšu attēlos parādītā situācija ir atbilstoša konkrētās dienas novērojumiem pulksten 14:00. Dienas attēls atjaunojas pēcpusdienā, ap pulksten 15-16.

Sat24.com attēlos - virs pavadoņa iefiksētās mākoņu segas - ir ar manu roku pārzīmēts mākoņu kustības virziens, kas reizē norāda arī gaisa masu kustību. Sarkanās bultas - silts gaiss, gaiši zilās - vēss; tumši zilās - izteikts sals. C…

[Lasīt vairāk]