LVĢMC sagatavota tabula par nokrišņu sadalījumu novembrī:
LAIKAPSTĀKĻU RAKSTUROJUMS PA DEKĀDĒM
Novembra pirmajā dekādē piedzīvojām pēdējos gados novembrim ierastos laikapstākļus - siltu un miglainu laiku. Ja vēl pašā pirmajā dekādes dienā laiks bija visai auksts (tuvu nullei) un valsts austrumos naktī uz 2. novembri piedzīvojām salu līdz -5 grādiem, tad turpmāk līdz dekādes beigās laikapstākļus Latvijā sāka noteikt Atlantijas cikloni, taču atradāmies to neaktīvajā daļā, līdz ar to valdīja lielākoties mākoņains un silts laiks. Temperatūra dienās bija pārsvarā ap +8...+12 grādiem, naktīs - ap +2...+8 grādiem. Nokrišņu dekādes gaitā bija salīdzinoši maz - 65% normas (no 12% Ventspilī līdz 125% Lubānā), tomēr šī kļuva par nokrišņiem bagātāko aizvadītā novembra dekādi. 7. un 8. novembrī valsti šķērsoja intensīvākā nokrišņu zona. Šajās dienās valstī kopumā nolija mm, kas veidoja lielāko daļu no novembra kopējā nokrišņu daudzumu. Vidējā dekādes gaisa temperatūra bija +5,9, kas ir 2,8 grādus virs normas.
Dekādes augstākā gaisa t. +15,3 (4.XI Kolkā)
Dekādes zemākā gaisa t. -4,8 (2.XI Daugavpilī)
Mēneša otrajā trešdaļā jau valdīja kontrastaināki laikapstākļi. Dekādes pirmā diena - 11. novembris kļuva par mēneša siltāko dienu ar +6...+11 grādiem tikpat kā visu diennakti, vēl valdīja silts un miglains laiks, taču līdz dekādes beigām, nostiprinoties stabilam anticiklonam, ar katru dienu temperatūra arvien vairāk pazeminājās un dekādes pēdējās dienās Latvijā jau ienāca ziema un sals. Sākot no 18. novembra Alūksnē jau iestājās meteoroloģiskā ziema, valstī kopumā no 19. novembra. Šajā laikā naktīs valsts austrumos sals sasniedza -4...-7, citviet -1...-3, dienās gaisa temperatūra svārstījās ap nulli. Lai gan saule šajā dekādē spīdēja ļoti maz, nokrišņu daudzums šajā dekādē bija pavisam niecīgs - tikai 4% no vidējiem rādītājiem, bet vidējā gaisa temperatūra bija aptuveni +3,5 (1,8 grādus virs normas).Dekādes augstākā gaisa t. +11,1 (11.XI Kolkā)
Dekādes zemākā gaisa t. -6,6 (19.XI Valkā)
Novembra pēdējās 10 dienās piedzīvojām pārsvarā ziemai raksturīgus laikapstākļus - sniegu un salu. Dekādes pirmajā dienā vairāk valsts centrālajos, bet 22. novembrī arī valsts austrumos veidojās pirmā ievērojamā sniega sega biezumā no 1-5, bet vietām līdz 9 cm. Valsts centrālajos rajonos gan tā izkusa, tomēr valsts austrumos saglabājās. Dekādes pirmajā pusē stabili "mīnusi" valstī kopumā vēl nevaldīja - gaisa temperatūra gan dienās gan naktīs bija -2...+3, vietām Kurzemē 23. novembrī līdz +6, taču vēlāk atkal nostiprinājās anticiklona ietekme un Latviju pārņēma sals. Meteoroloģiskā ziema pilnīgi visā Latvijas teritorijā iestājās 28. novembrī, kad sals pārņēma pēdējo Latvijas meteostaciju - Kolku. Dekādes pēdējās dienās jau valdīja jau pavisam ziemīgs sals - dienās -5...-10, naktīs lielākoties -6...-13. Dekādes un mēneša pēdējā dienā, 30. novembrī, gaisa temperatūrai noslīdot 8 grādus zem normas, tā kļuva par mēneša aukstāko dienu. Dekādes laikā veidojās arī ziemai raksturīgas dabas parādības - sarma un apledojums, pārsvarā gan valsts austrumu daļā. Dekādes pēdējās dienās valsts centrālajos rajonos no jauna veidojās neliela sniega sega, kas gan biezumā nepārsniedza pat puscentimetru. Arī šajā dekādē nokrišņu bija maz - 36% no vidējā rādītāja, pārliecinoši lielākajai daļai nokrišņu izkrītot 21. un 22. novembrī. Vidējā gaisa temperatūra bija -2,6, kas ir 2,5 grādus zem pēdējo 90 gadu vidējā temperatūras rādījuma.Dekādes augstākā gaisa t. +6,1 (23.XI Kolkā)
Dekādes zemākā gaisa t. -13,8 (29. XI Daugavpilī)
Atskats uz laikapstākļiem novembrī.
Tabula ērtākam prognozes pārskatam:Piepildījās | Nepiepildījās | Daļēji piepildījās |
Mēneša pirmajā dekādē saglabāsies silts laiks | Pirms valsts svētkiem gaidāma snigšana | Līdz 7. novembrim vietām valstī gaidāms lietus |
Novembra pirmā dekāde būs 2-3 grādus siltāka par normu, nokrišņu daudzums tuvs vidējam | Novembra pēdējā dekāde būs siltāka un slapjāka par normu | Mēneša 2. dekāde būs 1-2 grādus siltāka par normu, nokrišņu daudzums tuvu normai |
Novembra otrās dekādes otrajā pusē laiks kļūs aukstāks | Mēneša trešajā dekādē nav gaidāms liels sals | Mēneša trešajā dekādes sākumā Latviju sasniegs siltāks un mitrāks gaiss no Rietumeiropas |
Novembra kopējais nokrišņu daudzums varētu būt tuvs normai | Mēneša pēdējā dekādē neveidosies patstāvīga sniega sega | |
Novembris būs ~2 grādus siltāks par normu | ||
Ziema iestāsies pakāpeniski |
Punktu piešķiršanas sistēma: 1 punkts - pareizs apgalvojums, 0,5 punkti - daļēji pareizs apgalvojums, 0 punkti - nepareizs apgalvojums
Pēc augstāk minētās punktu skalas prognoze iegūst 6 punktus no 13 iespējamajiem. Procentuālajā ziņā tie ir tikai 46% normas, kas nozīmē, ka prognoze novembrim izrādījusies pat vēl nedaudz neprecīzāka kā prognoze oktobrim. Šajā gadījumā salīdzinoši lielu kļūdu šoreiz atkal devuši nokrišņi - taču atšķirībā no oktobra, šoreiz to bijis neparedzēti maz. Saistībā ar laikapstākļu gaitu, mēneša pirmajā pusē kļūdu praktiski nav, taču mēneša beigu scenārijs dzīvē īstenojās mazliet savādāk kā paredzēts - Latvijā tomēr nostiprinājās ziema, bet ievērojama snigšana tika novērota nevis pirms valsts svētkiem kā bija prognozēts, bet pēc tiem. Tomēr kopumā laikapstākļu ievirzēs rupju kļūdu nebija. Principā tas, ka pēdējo divu ilgtermiņa prognožu precizitāte bijusi tikai aptuveni 50% arī pierāda to, cik ilgtermiņa prognozes īstenībā ir precīzas un to ka konkrētus laikapstākļus konkrētai dienai no tām tikpat kā nav iespējams izspriest.
2014. gada rudens - mēreni silts un sauss.
Neskatoties uz to, ka oktobra 2. dekādē piedzīvojām masīvus plūdus un kopējais nokrišņu daudzums oktobrī bija gandrīz 100 mm, rudens vidējā nokrišņu summa bija 153 mm, kas ir 76% normas, kas to padarīja par 21. mitrāko rudeni Latvijas novērojumu vēsturē (lieki piebilst, ka teju 60% no aizvadītā rudens kopējā nokrišņu daudzuma nolija 9. - 21. oktobrī). Vidējā rudens temperatūra +7,2 bija vien 0,6 grādus virs normas. Pārsvarā nelielais nokrišņu daudzums un stipra vēja (vētru) neesamība šoruden radīja pavisam mierīga rudens sajūtu.Decembra vidējā gaisa temperatūra būs tuva normai, laikapstākļi būs nepastāvīgi.
P.S. Lai skaists decembris un gaiši Ziemassvētki! :)
Rakstā izmantotie avoti:
- Latvijas vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sagatavotais pārskats par novembri un kalendāro rudeni
- LVĢMC twitter konts
- Krievijas meteocentra prognoze decembrim
- Lietuvas meteodienesta (ECMWF) ilgtermiņa prognoze decembrim
- Accuweather.com prognoze (Rīgai decembrim)
- Igaunijas hidroloģijas un meteoroloģijas centra prognoze decembrim (igauniski)
- LSM.LV sagatavotā infografika par aizvadīto novembri
Attēli un to autori:
- Pirmajā bildē Ģibuļu ozols ziemas salā no galerijas "Ziemas saulīte". Autors: muntis.
- Otrajā bildē nelielas atkušņa izpausmes 21. novembrī. Foto no personīgā arhīva.
- Trešajā bildē baltas odziņas, kas izceļās novembra drūmajā pelēcībā no galerijas "Drūmais un pelēkais". Autore: Migla.
- Ceturtajā bildē krāsainas odziņas kokā no galerijas "Novembra krikumi". Autors: Rūdolfs.
- Piektajā bildē pirmais sniegs pie ūdeņiem 21. novembrī no galerijas "Pirmais sniegs 2014.11.21" Autors: edw-art.
- Sestajā bildē tīrums 3 dažādās krāsās no skaistās galerijas "Kad migla izklīst...". Autore: Migla.
- Septītajā bildē auga motīvi sniegā no galerijas "Ziemas saulīte" (autors: muntis).
- Astotajā bildē skats uz aizsalušu dīķi 28. novembrī no galerijas "Piesalst!". Tās autore - Migla.
- Devītajā bildē 18. novembra saulriets no galerijas "Mirkļi pirms ziemas". Autore: Migla.
Kā vienmēr- ļoti labs pārskats, jautājumu nav :)
00:06: Runājot par tēmu- es savā mūžā neatceros tik mierīgu rudeni kā šo...
Ļoti labs un izsmeļošs raksts. Doma par speciālo arhīva sadaļu šādiem rakstiem arī vērtiga.
Ļoti ceru, ka jaunajā meteolapas variantā būs tāda " mapīte", kurā varēs atrast šādus mēneša pārskatu apkopojumus. Kaut kas aizmirsies vai gribas pārliecināties par kādu notikušu norisi dabā - viss viegli pieejams.
To varēs atrast kaut vai izmantojot t.s. birkas, kam būtu jābūt vienādām, bet varēs domāt arī par citu risinājumu.
Pārskats tiešām ļoti labs, -pārredzams un visa interesējošā informācija labi atrodama. :) Bet no jautājumiem man tikai viens - novembra 3. dekādē norādītā min.t. (-13,8*C Daugavpilī 29.11.) kaut kā "neklapē" - daudzviet, arī TV, bija ziņas par -17 Kārsavas pusē, arī Pierobežā rakstīja par krietni lielākiem mīnusiem, u.c. ziņās lasīju par vietām lielāku salu nekā minētie grādi. Vai tas ir domāts, ņemot par atskaites punktu tikai LVĢMC stacijas, LVC neskaitot, jeb kā savādāk?
-17 grādu Kārsavā bija 2.decembrī, nevis novembrī. LVĢMC meteostacijās lielākais sals laikam bija -16 grādu 1.decembrī Alūksnē.
Skaidrs, mazliet kļūdījos ar dienām, nepiefiksēju, ka novembris jau beidzies... :D