Sapratu, ka ar komentāru nepietiks, tāpēc atļaušos izvērsties rakstā. Tēma aktuāla, jo mūsdienās (sākot ar 1992. gadu) ziemīgi oktobri bijuši tik bieži, kā vēl nekad agrāk. Kas redzams grafikā no Rīgas Spilves lidostas, Imantas un pēdējos 10 gadus no Rīgas starptautiskās lidostas. Vienkārši izsakoties, tas nozīmē palielinātu auksta oktobra risku.
Bet šogad tuvējā Eiropā noticis ievērojami karsts augusts (aptuveni šāda anomālija vai tās lokalizācija būs arī kopumā par visu mēnesi), kuram vēsturiski ir visai liela saistība ar ziemas mēģinājumiem sekojošajā oktobrī vai nu tajā pašā reģionā, vai līdzās tam. Es neko neminu, vien secinājumi paši uzprasās.
Pēdējais izteikti siltais augusts Latvijā (Rīgas grafikā zīmīgie augusti ir ar vidējo virs +19) bija 2010., kam sekoja visnotaļ ziemīgs oktobris.
2003. gadā karsts augusts bija Vācijā un Francijā, kam sekoja ekstremāli auksts oktobris Viduseiropā, taču trāpīja arī Latvijai.
2002. gadā apkārt Baltijas jūrai bija karstākais augusts pēckara gados, kam sekoja ekstremāli auksts oktobris reģionā.
1997. gadā līdzīgi, bet mazākā mērā, taču oktobris tāpat bija ziemīgs.
1996. gadā arī bija riskants augusts, taču neparasts aukstums ielauzās jau septembrī. Salnas mēneša otrajā pusē Vidzemē sasniedza pat -8 grādus gaisā, pat ja oficiāli tas nekur neparādās. Es par to, ka tādas salnas pat oktobrī ir retums, kur nu septembrī. Meteomīļiem varbūt interesanti, taču tik agras un tik spēcīgas salnas, kas atkārtojās vairākas naktis, nodara patiešām lielu postu.
1992. gadā karsts augusts (vismaz pozitīvās anomālijas centrs) bija aptuveni turpat, kur šogad, bet pilnā mērā no ziemīga oktobra cieta tie, kas nekādu siltumu nebaudīja.
Šī korelācija nostrādāja arī starp Latvijā rekordsilto augustu 1939. un sekojošo oktobri.
Un tikai 1938. gadā vasarīgam augustam nesekoja aukstums rudenī: ne septembrī, ne oktobrī, bet novembrī gan jau lapas vēl kokos bija. Bet tas gads bija izņēmums, jo kopumā bija neparasti silts.
Rezumējot, vēlos piebilst, ka nešaubos par pāragriem ziemas mēģinājumiem šoruden Austrumeiropā. Cita lieta, kur koncentrēsies negatīvās anomālijas centrs un cik lielā mērā aukstums skars Latviju. Tāpat neizslēdzu, ka aukstums izpaudīsies jau septembrī, bet oktobrī atgriezīsies siltums atvasaras veidolā, kā tas notika 1996. gadā, kad arī jūlijs bija reti auksts. Tiesa, jau sākumā minēju, ka mūsdienās ir palielinājusies izteikti aukstu oktobru atkārtošanās. Tieši tāpat kā novembris ir kļuvis krietni siltāks pēc 1998. šausmām.
Beidzot arī kāds raksts šeit arī no Gaisa, cerams, ne pēdejais :) Interesanta versija un analīze, drīz jau varesim pārbaudit, vai piepildīsies un vai nostradas arī šoreiz.
Labi, interesanti uzrakstīts. Beidzot ir kāds reāls labums. :) Prognozes varēsim pārbaudīt jau tuvāko 2 mēnešu laikā - vai karstais augusts tiešām būs auksta oktobra priekšvēstnesis...
Jums abiem patiks vēl kāda korelācija, kas varbūt nav tik skaidri pamanāma, kā starp pārlieku karstu augustu Eiropā vai Baltijā un neparasti aukstu oktobri Latvijā. No minētajiem gadiem tikai 1992. un 2003. decembris nebija auksts (faktiski riktīgi silts bija). Grūti pateikt, vai saistība ir ar augustu, taču neparasti auksts oktobris bija arī 2009., kam sekoja auksts decembris (es izmantoju PMO ieteikto aktuālo normu par pēdējām 3 pilnajām desmitgadēm).
Un lūk decembri pārējos gados:
2010. bija pat ļoti auksts un nereāli sniegots,
2002. bija ārkārtīgi auksts, taču mazāk sniegots, kas pamatīgi sasaldēja zemi (man pagrabs līdz grīdai sasala, kartupeļus sasedzu ar visādiem materiāliem, dzirdēju, ka citiem akas aizsala),
1997. otrā dekāde bija ļoti auksta,
1996. pirmā dekāde bija teju zaļa, bet otrajā pusē jau ziema atnāca, savukārt Ziemassvētki kļuva par aukstākajiem vēsturē.
1939. un 1938. … Lasīt vairāk: novitusi.meteolapa.lv
Šobrīd ir spēcīgs El Ninjo - tāpat kā 1997.gadā, kad augusts bija ļoti sauss un karsts (līdzīgi kā šogad). 1997.gada septembris visai lietains un mēreni silts, oktobrī bija ļoti daudz nokrišņu un zemāka gaisa temperatūra nekā ierasts, arī novembris bija vēss, bet ar parastu nokrišņu daudzumu. 1997.gada decembris visai auksts, nokrišņi tuvu normai, bet 1998.gada janvārī un februārī gaisa temperatūra bija krietni virs normas, arī nokrišņu vairāk nekā ierasts.
Interesanti, ka vasara pēc stiprā El Ninjo bija stipri lietaina, ar vēsu jūliju un augustu. Ceru, ka nākamgad tas neatkārtosies.
Runājot par augusta un oktobra attiecībām, daži piemēri, kas rāda, ka var būt visādi:
2006.gadā augusta vidējā gaisa temperatūra Latvijā bija +17,6° jeb 1,4° virs normas, oktobris bija +9,5° silts (2,9° virs normas).
2007.gadā augusts bija 1,8° siltāks nekā parasti, oktobris - par 0,6° siltāks.
2009.gadā augusts bija par 0,2° vēsāks un oktobris pat par 1,6° vēsāks.
Tu neuztver lietas būtību (un kartes laikam arī neredzi), kas mani nez kāpēc nepārsteidz. Runa ir tikai par EKSTREMĀLI karstiem augustiem vai nu Baltijas reģionā, vai nedaudz uz DR, savukārt karstums tuvējos Krievijas apgabalos un Ukrainā nekorelē - jo viņiem karstums ir ierasta parādība. Un šogad noticis tieši tāds faktiski rets augusts, tāpēc nevajag te visādus pseidoaugustus iepīt iekšā! Vienkārši, radās jautājums, kas būs tālāk pēc TĀDA augusta? Izrādījās, ka saistība ir pat ļoti izteikta.
El-Ninjo neietekmē Baltiju. Kas lieliski redzams, salīdzinot gadus ar spēcīgākajiem El-Ninjo: 1997./98., 1982./83., 1972./73. un 1957./58. Tāpat 1997. vasara Eiropā bija pavisam citādāka, atceroties mega plūdus Austrijā, Čehijā, mazākā mērā Slovākijā, Polijā un Vācijā (Oderas upe plosījās).
Starp citu, tikai demagogs izmanto vārdu "norma", nenorādot precīzu periodu, kas ar to domāts. Ja ne… Lasīt vairāk: novitusi.meteolapa.lv
Nu beidzot raksts no gaisa puses! Būtībā ļoti labi pierādīta korelācija, vismaz bez apvainojumiem. Man pēc intuīcijas arī šogad velk uz aukstu oktobri, decembri (kaut ko līdzīgu nopietni piezemētam 2002. gada scenārijam). Diemžēl daži laikapstākļu modeļi šogad atkal paredz siltu gada nogali, kas man būtībā riebjas. Rakstā vēl labi uzsvērts, ka tiešām tieši oktobriem pēdējo 20 gadu laikā Latvijā vidējās temperatūras novirze no normas ir vismazākā no visiem gada mēnešiem. Kopš 2006. gada siltu oktobru ir bijis mazāk nekā aukstu oktobru, tomēr tas arī tikai pateicoties 2009. un 2010. gadam.
Tomēr jāsaka, ka Latvijas sarežģītos laikapstākļus korelēt ir pārāk grūti, tāpēc nebrīnīšos, ja rakstā minētais varētu arī nepiepildīties.
Ieliku + gaissam, jo pārstrīdēt šo faktu ir bezjēdzīgi un raksts ir patiešām labs.... Bet gribu pateikt, ka šīs prognozes var sakrist 50/50, jo pēc pieredzes varu pateikt, kā izrādījās augusts nebija tuvu mēneša vidējai gaisa temperatūrai, bet siltāks, pat ļoti.
Hā, piespiedām gan vienu "gaisu" piezemēties un padarīt ko jēdzīgu. Rakstam es ieliku "+"...
16:35: Bet, ja par tēmu- tad es neticu tādām tālām prognozēm... Arī mums labi zināmais Vilis Bukšs (es cienu viņa darbu un pacietību dabas izzināšanā) augusta prognozē neparedzējo neseno garo anticiklonu. Es nevienu nekur nevainoju, taču saku- mums ļoti pietrūkst zināšanas šajā virzienā.
Mani nav iespējams pakļaut un piespiest ko darīt. Kā es spēju izskaitļot laikapstākļu tendences, tāpat zināju, ka meteolapieši neuztvers domu. A doma ir tāda, ka vēl ne reizi (1938. gads neskaitās, jo kopumā bija savāds) pēc TĀDA augusta nav bijis maigs rudens. Manuprāt, pat silītes iemītnieki saprastu, kāpēc tā - procesi, kas dāvā TĀDU augustu, neizbēgami ļauj vaļu Arktikai turpmākajās nedēļās, mēnešos.
Godīgi sakot, es nezinu, kam jānotiek, lai mūs neskartu aukstums, kas noteikti aplaimos lielu daļu Eiropas.
Zināšanu pietiek, ja tā ir vienīgā cilvēka interese. Ikvienam cilvēkam ir ierobežota mentālā kapacitāte. Mani jau ļoti sen laikapstākļi nespēj pārsteigt.
Man gan šie apstākļi pārsteidz katru dien' Ja ne pie mums, tad kādā aizrobežā pavisam noteikti.
Manuprāt, pagājušo gadu analoģijas nedarbojas. Vai ir kaut viens gads pagātnē, kad visu mēnešu anomālijas sakrīt ar 2015.gadu ? Gaidu sausu un siltu oktobri.
2010.gadā esmu bijis Baltkrievijā un tur jau kopš jūlija sākuma stāvēja karstums, gandrīz katru dienu gaisa temperatūra bija augstāk par +30 grādiem, jūlija beigās un augusta sākumā bija pat +40 grādi un vairāk. Avīzē katru dienu bija rakstīts no +42 līdz +45 grādiem, naktīs no +27 +30 grādiem, bija neciešams karstums, negaisi bijuši reta parādība, bet tie bija spēcīgi, žēl ka toreiz man nebija kameras. Šo es tiešām varu nosaukt par anomālāko karstumu. Karstums beidzās ap 18 un 19 augustu pēc negaisa.
Avīzes un vispār masu medijus prātīgi cilvēki nelasa, neklausās un neskatās. Baltkrievijā nekad nav bijis vairāk par +39.
Kāds Jūsu jautājumam sakars ar raksta tēmu? Nu kāds? Jebkurš var pārliecināties, ka starp mēnešiem un gadiem NAV saistības, taču ir viens izņēmums, kuram veltīju rakstu. Turklāt runa vispār nav par Latviju, bet par veselu reģionu vai 2 reģioniem. Jo Latvija ir pārāk maza, lai anomālijas skartu tikai to.
Ir saistība(s), tikai mēs (cilvēce) nezinām.
Raiti, kāpēc tāda augstprātība, uzskatīt, ka tieši Tev ir zināms viss, ko sevī nes visas cilvēces prāti? Manuprāt, pārāk daudz kas nezināms ir tieši Tev, nevis pārējiem. Es jau arī daudz ko nezinu un neprotu, bet tāpēc jau nepazeminu visus citus. Man nav ne jausmas, kā uzmeistarot kaut ko elektronisku, kur nu vēl mikroshēmu uzbūvi izprast. Tad man arī vajadzētu tādā uzspēlētā viedumā apgalvot, ka MĒS nezinām elektronikas fenomena būtību? It kā kāds cits jau gatavu būtu mums to visu piespēlējis.
Nē- esmu zem-prātists (ar to domājot, ka pie Zemes dzīvoju), lai gan man domas bieži ir stratosferā. Tātad virs gaisa. Es patiešām daudz ko nezinu, un neesu arī inetā atradis neko prātīgu par ilgtermiņa prognozēm. Tamdēļ man ir iespaids. ka arī mēs "homo sapiens" daudz ko nezinām. Par to jau rāda vien, ka 100% neviens nevar pateikt laiku uz priekšu pat 2 nedēļas.
10:49: Jā, reku man prognoze visam 2016. gadam. Tā ir sekojoša: sākums līdz martam pavēss, visai ticami periodi ar aukstumu un ar patstāvīgu sniega segu. No aprīļa kļūs siltāks, maijā vēl jo varāk. Jūnijs līdz auguts: mēreni silts, iespējami arī subtropiski karstuma viļņi. Nokrišņi no pavasara lidz rudens otrajai pusei- pārsvarā lietus veidā, ko reizēm gada vidū pavadīs negaisi. Pēc tam tie atkal (līdzīgi kā gada pirmajos mēnešos) pa laikam mīsies ar sniega pārslām. Pāris gada pēdejos mēnesos atkal iespējams aukstums… Lasīt vairāk: novitusi.meteolapa.lv
Neredzu jēgu apšaubit šī raksta pieminētas sakritibas/ likumsakaribas precizitāti vai apšaubit to- rakstā taču gana daudz piemēru, kad ši sakritiba darbojās... un samera driz varesim pārliecinaties, vai ta nostradas arī šoreiz. Tātad ar ļoti lielu iespejamību sekos auksts oktobris jeb ilgstošais arktiskais aukstuma vilnis, kas varetu lidzi atnest citas interesantas paradibas, ka piemeram masīvus līča efekta sniegus, tad arī ar mazāku, tomēr lielu iespeju ziemu sagaidīs arī decembrī.
Jautajums, vai nepastav arī vel viena sakritiba, ko pēc atmiņas atceros bieži siltajās 90-to gadu ziemās, (kuras sākas pēc aukstākas un sniegotākas ziemas ko savā mužā atceros 86/87g),kad pēc ziemigiem un sniegotiem periodiem jau rudenī pati ziema pēc tam nāk silta vai ļoti silta, īslaicigi sniega un sala periodiem atgriežoties atkal martā un pat aprilī?
Kāpēc domājošs cilvēks nevar apšaubīt ?
Es arī varu minēt 2 piemērs: 2007. un 2014.gads. Abos gadījumos bija silti augusti, normāli oktobri un ļoti siltas ziemas.
Kādā valodā vēl uzrakstīt, ka 2014. (tiesa, Krievijas Eiropas daļa baudīja siltumu un oktobrī tāpat samaksāja par to) un 2007. augusts ne tuvu neatbilda vārdam EKSTREMĀLS? Es par mēneša vidējo, nevis atsevišķiem diennakts rekordiem. Tur jau tā lieta, ka VISĀ POLIJĀ un daļēji Baltkrievijā šis augusts ir REKORDKARSTS. Bet galvenā problēma ir tieši Polija un mazākā mērā BK. Savukārt 2007. rekordkarsts bija tikai ap Volgas upi - nu tā kā par tālu un es jau sākumā minēju, ka karstums Krievijas stepēs nav zīmīgs, jo atkārtojas pārāk bieži un vispār tur notiek pavisam citi procesi.
Es teiktu, ka drīzāk no auksta decembra varam izbēgt, nevis no Arktikas plosīšanās jau rudenī. Un pagaidām velk uz 1996. septembri, kas bija izteikti auksts (bija arī vētras). Tad gan silts, sauss oktobris iespējams, kā Jums jau liekas. Jebkurā gadījumā lielas anomālijas it kā neviļus pievelk pretējas anomālijas. Tas attiecas uz jebkādiem meteo parametriem.
Labi, bet paskaidrojiet man lūdzu, kāpēc laiks Latvijā ir atkarīgs ekskluzīvi un vienīgi no laikapstākļiem Polijā ? Piemēram, Skandināvijā un Somijā vasara šogad vispār nav bijusi. Par ko tas liecina ? Viņi taču arī ir mūsu kaimiņi.
Kopumā meteo notikumu redzējumos jāietver lielāks reģions- visa Eiropa un daļa Atlantijas okeāns (vismaz). Nu- apmēram tādā amplitūdā, kādu cenšos tvert kartēs- kad taisu "aktuālos" rakstus.
Mani likvidēja, tāpēc nevarēju atbildēt. Un pat nezinu, ko atbildēt, jo jau tā skaidri visu norādīju. Fakti runā paši par sevi, ko mēs atkal visi redzam jeb drīzāk sajūtam ar savu miesu. Korelācija ir tieši ar ļoti siltu augustu kaut kur LV tuvumā. Uzmetu aci augustiem gados ar citiem riebīgiem oktobriem un VISOS kaut kur LV tuvumā bijis neparasti silts augusts. Korelācijas nav ne ar vasaru, ne vispār starp citiem mēnešiem un noteikti ne ar reģioniem kā tādiem (tāpēc Jūsu jautājums ir nevietā). Šis ir izņēmums un laikam jau tieši mums. Tātad turpmāk jebkurā karstā augustā (un pat ne LV) nāksies gatavot ragaviņas priekš ziemīgā oktobra.
Priekš manīm šo pašu var uzrakstīt arī krieviski- sapratīšu, arī angliski- tikai tad jāatturas no izsmalcinātās Šekspīra valodas.
Nu, ziema 1984./85. bija nesalīdzināmi bargāka par 1986./87. Bet jūra un līcis jau nākamnedēļ pamodīsies, jo ieplūdīs arvien aukstāks gaiss. Kulminācija gan uz dekādes beigām redzama. Pagaidām gan izskatās, ka būs tradicionālais virziens, kad efektu "izbaudīs" Vidzeme un daļa Kurzemes, bet Zemgale un Rīga paliks sausā. Toties sausie varēs "baudīt" salnas un ļoti strauju lapu krāsošanos. Tak jau tagad pat pie ūdeņiem lapas dzeltē.
Reti nepatīkamā oktobra pirmās 2 dekādes Eiropā. It kā jau cerības uz to, ka lielākā anomālija aizies garām, piepildās, tomēr tas sals, kas bija mēneša pirmajā pusē, nodarījis dikti daudz posta. Man nav svarīga mēneša vidējā un tās anomālija, bet reālie grādi lauka apstākļos un tie bija nāvīgi. Bet no otras puses, ja tāda sinoptiskā situācija būtu notikusi pēdējā dekādē, sals būtu nesalīdzināmi lielāks. Tāpēc kaut kādā savādā veidā laikam jau ir paveicies.
Nu lūk. Rīgas lidostā un tikpat labi Pārdaugavā šis oktobris pēc mēneša vidējās ir 1997. kopija. Anomālijas globāli un Eiropā. Kā jau augustā es nestādījos priekšā, kā izbēgt no šāda oktobra, tā arī mēs neizbēgām. Mani pat neinteresē korelācijas mehānisms, jo man pietiek ar pašu faktu, ka korelācija ir absolūta. :(