Foto Ilm.ee
Esam aizvadījuši 2013. gada janvāri, kas laikapstākļu ziņā bija ļoti dažāds. Pie mums bija gan atkusnis un arī lauskis daudzviet janvāra vidū spēra pa kokiem. Bija vērojams arī ziemai raksturīgs putenis.
Janvāra pirmā dekāde Latvijā bija 3,3 grādus siltāka par normu. Perioda sākums bija ievērojami siltāks par ilggadīgajiem vidējiem rādītājiem – diennakts vidējā gaisa temperatūra laikā no 1. līdz 4. janvārim bija 6-7 grādus virs normas, dienā temperatūrai sasniedzot +5...+6*C un naktī tikai retviet Austrumlatvijā noslīdot nedaudz zem nulles. Turpmāk temperatūra sāka virzīties uz normas pusi, to sasniedzot 7. un 8. janvārī. Tās bija vēsākās dekādes dienas ar salu diennakts gaitā visā Latvijā un minimālajām gaisa temperatūrām Vidzemes augstienē līdz pat -12...-15 grādiem.
Dekādes kopējais nokrišņu daudzums bija 150% no normas. Perioda laikā nokrišņi bija katru dienu, visvairāk – 10. janvārī, kad, ilgstoši sniegot, izkrita 37% no visa dekādes nokrišņu daudzuma.
Perioda sākumā nokrišņi lielākoties bija lietus, augstākajās Austrumlatvijas vietās arī slapja sniega veidā. Temperatūrai pazeminoties, slapjais sniegs pakāpeniski izplatījās uz rietumiem un tam sāka pievienoties arī sausāks sniegs. Sniega sega visu dekādes laiku bija tikai Austrumlatvijas augstākajās vietās – Alūksnes un Vidzemes augstienēs un tām tuvējos rajonos. Citur dekādes lielākā daļa bija bez sniega un tikai snigšana dekādes pēdējās dienās atkal atjaunoja sniega segu visā Latvijā. 11. janvāra rītā visbiezākā sniega sega klāja Alūksnes un Vidzemes augstienes – 22-24 cm, Rīgā sniega biezums bija 14 cm, bet visplānākais sniega paklājs bija diametrāli pretējās Latvijas vietās – Kolkā (2 cm) un Daugavpilī (4 cm).
Vēja ātrums dekādes laikā bija mazāks par normu. Atsevišķās dienās stiprākas vēja brāzmas bija galvenokārt piekrastes rajonos, vislielāko brāzmu ātrumu sasniedzot 4. janvārī Ventspilī – 22 m/s.
Mēneša Latvijā valdīja aukstums un arī lauskis paspēja iztrakoties. Dekādes vidējā gaisa temperatūra kopumā Valstī bija 6,6 grādus zem normas. Visu perioda dienu vidējā gaisa temperatūra bija 3 -11 grādus zemāka par ilggadīgajiem vidējiem rādītājiem, viszemāk noslīdot 19. janvārī. It sevišķi auksts laiks bija Austrumlatvijā. Vidzemes augstienē (Zosēnos) dekāde bija 8,4 grādus, bet 19. janvāris – 15 grādus aukstāki par normu. Zosēnos tika sasniegtas arī viszemākās pagaidām šai ziemā minimālās gaisa temperatūras Latvijā: naktī uz 19. janvāri: -26,7 un naktī uz 20. janvāri: -27,0*C. Arī vietejie iedzīvotāji ziņoja par -28*C lielu salu.
13 Janvārī zemākā gaisa temperatūra Latvijas meteoroloģisko novērojumu stacijās tika reģistrēta pēc astoņiem rītā Ziemeļvidzemē, kur termometra stabiņš vietām noslīdēja zem −26 grādiem. Uzņēmuma "Latvijas Valsts ceļi" Strenču meteostacijā no rīta tika reģistrēti −26,8 *C, savukārt Valkas meteostacijā, kas pieder Igaunijas Meteoroloģijas un hidroloģijas institūtam, tika fiksēts −26,1 *C. Līdz −26 grādiem gaisa temperatūra pazeminājās arī Apes novada Virešos. −25,1, −25,3 grādi tika reģistrēti privātajās meteostacijās Valmierā, Sedas purvā un Taures purvā. LVĢMC novērojumu tīklā zemākā gaisa temperatūra bija −24,1 *C Rūjienā, −23,7 *C Alūksnē un −22,6 *C Gulbenē, savukārt Ainažos un Zosēnos tika fiksēts −22 grādu sals. Galvaspilsētā zemākā gaisa temperatūra bija nakts sākumā — no −13,3 grādiem pilsētas centrā līdz −16,5 grādiem lidostā "Rīga".
Dekādes nokrišņu daudzums kopumā Latvijā bija 66% no normas ar teritoriālajām svārstībām no 33% Ventspilī un Salacgrīvā un 36% Rīgā līdz normai un nedaudz virs tās pašos Latvijas dienvidaustrumos. Lielāka un visu Valsts teritoriju aptveroša snigšana bija 11. un 15. janvārī, pārējās dienās sniegs bija vietām un neliels. Sniega sega visu dekādi klāja visu Latviju. 21. janvāra rītā visbiezākā tā bija Vidzemes un Alūksnes augstienēs: 28-31 cm. Rīgu klāja 11 cm biezs sniegs, bet vismazāk sniega bija Daugavpilī, Ventspilī un Liepājā – 7-8 cm un Kolkā - 4 cm.
Dekādes vēja ātrums bija jūtami mazāks par normu, vislielāko brāzmu ātrumu – 19 m/s – sasniedzot 11. janvārī Kolkā.
Attēlā – 20 janvāra temperatūras novērojumu līkne Zosēnu novērojumu stacijā. (LVĢMC)
Janvāra trešā dekāde kopumā Latvijā bija 1,7 grādus aukstāka par normu. Laikā no 21. līdz 28. janvārim gaisa temperatūra Latvijas lielākajā daļā turējās zem normas, teritoriāli visai ievērojami svārstoties atkarībā un mākoņu daudzuma un vēja virziena. Tā naktī uz 23. janvārī Daugavpilī temperatūras stabiņš noslīdēja līdz šai dekādē zemākai atzīmei: -24 grādiem, bet Ventspilī šai pašā naktī minimālā gaisa temperatūra bija tikai 2 grādus zem nulles.
Dekādes pēdējās dienās Latvija atkal nonāca ciklonu ietekmē un laika apstākļi visai krasi mainījās. Diennakts vidējā gaisa temperatūra paaugstinājās līdz pat 4-8 grādiem virs normas (30. un 31. janvārī), un dienā visā Latvijā (izņemot 30. janvārī Alūksnes un Latgales augstienēs) bija atkusnis.
Dekādes nokrišņu daudzums kopumā Latvijā bija 90% no normas. Perioda aukstākajā daļā sniga tikai vietām un nedaudz. Dekādes beigās, laika apstākļiem mainoties, nokrišņu daudzums palielinājās – 30. janvārī vietām rietumu, centrālajos rajonos un Vidzemes jūras piekrastē sasniedzot 60-90% no visas dekādes normas. Mainījās arī nokrišņu veids. Vispirms - jau 28. janvārī – sāka līt Baltijas jūras piekrastes rajonos, bet 30. un 31. janvārī lietus jau bija gandrīz visā Latvijā, izņemot pašus augstākos Austrumlatvijas rajonus.
Lietus un pozitīvo temperatūru rezultātā strauji dila jau tā plānā Rietumlatvijas sniega sega. 1.februāra rītā Kurzemes Baltijas jūras piekraste jau bija brīva no sniega, citur tā biezums bija tikai 1-5 cm. Turpretī Austrumlatvijā sniega vēl gana, visvairāk - Alūksnes un Vidzemes augstienēs: 31 un 24 cm.
Dekādes laikā vējš kopumā bija lēnāks par normu, jūtami pastiprinoties tikai perioda pēdējās dienās. Maksimālais vēja brāzmu ātrums – 16-19 m/s - tika novērots 30. janvārī Baltijas jūras piekrastē.
Rakstā izmantotie avoti:
- VSIA "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs"
- Wikipedia.
Rakstā izmantoto fotogrāfiju autori:
- Gubumākonis
- Veczigs
- Migla
- Weatherman.
Labs un ilustrets raksts, paldies :)
Un vai Februāra prognoze arī būs ?
Būs:)
WOOOOW:) Tas nu beidzot ir raksts :)
16:51: Priekš nākamās reizes- ja ir attēli, tad - derētu katram arī kāds paraksts (kur un kad ņemts, notikuma apraksts) :)
Paldies!. Ņemšu verā.
Ceru, ka Gubumākonim, Veczigam, Miglai nav iebildumu, ka es rakstā izmantoju viņu fotogrāfijas.
Nav gan :)
Priecājos, ka manas fotogrāfijas noder teksta ilustrācijai :)
Gluži jau nu copy-paste no meteo.lv arī nevajadzētu....
Mēneša laikā - arī pašam fotografējot- ir iespējams savākt attēlus, ko pievienot nākamajam mēnešrakstam :)
Protams, ka nekatreiz sanāk uzņemt labus foto. Tādēļ tas man neliedz izmantot citu autoru fotogrāfijas, ja vienīgi paši autori pret to neiebilst.