Ezeriņa "paslēpes".
Daļa Allažu teritorijas atrodas karsta parādību zonā - tas nozīmē, ka pazemē ir šķīstoši ieži, kuri ik pa laikam "izstrādā kādu palaidnību" - vai nu veidojas kādas jaunas iegruvumu piltenes, vai "pazemē"' aiziet ezera ūdentiņš. Atcerēsimies, ka karsta zonas ir aizsargājamie dabas objekti un tie lielākoties atrodas privāto īpašnieku teritorijās, līdz ar to šo vietu apmeklēšana jāsaskaņo ar saimniekiem!
Attēls #1:
Interesanti,paldies par info.
Labi, ka process notiek lēnām, bet vienalga tādā negribētos peldēties, ja nu piltuve "iesūc". Interesantas bildes!
Vienkārši lieliski! ;)
Skaistas bildes un interesants stāsts! :)
Paldies! Vai kāds meteolapas domubiedrs, kam ir ģeologa izglītība var paskaidrot sīkāk, kā ģeoloģiski rodās process "karsta kritene " ja nemaldos?
Nedaudz par kritenēm ŠEIT (tiesa gan par skaistkalni, bet procesi visur vienādi).
Allažu apkārtnē pazemē atrodas kaļķakmeņi, bet virszemē bieži nelieli purviņi. No purviņiem pazemē iesūcas purvu ūdeņi, kas satur organiskās skābes. Tās pastiprināti šķīdina kaļķakmeņus. Pazemē rodas tukšumi, kas brīžiem iegrūst. Rodas iegruvumu piltuves. Vēl stiprāk lietusūdeņi šķīdina ģipšakmeņus, kas atrodas Skaistkalnes apkārtnē un Biržu rajonā Lietuvā. Tur šīs piltuves ir lielākas. Jābrīnās, ka neviens nav mēģinājis šajos tukšumos ielīst.
Ekstremālas zemes virsmas formas.
Starp citu, par Latvijas ūdensrijējiem ir ļoti labs, interesants raksts jaunākajā (aprīļa) Ilustrētās Zinātnes numurā, nesen izlasīju. Tur arī šis pats ezeriņš pieminēts... :)