Gaisā jūtams pavasaris!
Kārtojot dažādas darīšanas citu starpā šorīt uz neilgu laiciņu "ieskrēju" kādā Allažmuižas lauku sētas pagalmā, kurā saimniece baroja putniņus un nevarēju nofotogrāfēt skaļos čiepstētājus, dziedātājus un trallinātājus. Te atkal darbiņs putnu pazinējiem- palīdziet atpazīt!
Attēls #1:
Kādi putniņi!
Dzeltenā ir žaļžubīšu mamma,aiz tās biezknābis,košāk oranžais varētu būt svilpis,bet ziņkārīgo dāmu neatpazinu,varbūt ķivulis?
Bet pie pankūkām tā pelēkā varētu būt purva zīlīte.Varbūt Orkāns ieklīdīs Meteolapā-tas zinās labāk.
Tramīgā dāma, manuprāt, ir pelēkā dzilna, jo tā bija ievērojami lielāka par mazajiem putniņiem. Fotogrāfijā viņa ir "pievilkta" tuvplānā, tāpēc neredz augumu atšķirības starp putniņiem.
Smuki gan tie mazie svilpotāji... :) Es gan diemžēl atpazīšanas ziņā nevarēšu palīdzēt.
Forša mazputniņu kolekcija:)Jā, 4. un 5. ir svilpji, tos es pazīstu pēc interesantās knābja formas.
Otrajā bildē pārī ar zvirbuli ir stērstīte,bet pie pankūkām - pelēkā zīlīte.Vienīgi stērstēm vēl it kā būtu par agru,viņas parādās vairāk uz pavasari.Tās,kuras rudenī ieceļo no ziemeļiem,ziemā uzturas fermu tuvumā,kur ir barības pietiekamība.Man pie barotavas šoziem neviena vēl nav bijusi.Arī zaļžubītes parasti nāk mazliet vēlāk.
Neesmu profesionālis, bet gadiem vēroju putnus, tāpēc mēģināšu trāpīt :). Pēc manas saprašanas ar zvirbuli ir dzeltenās stērstes mātīte, nākamajā bildē košais ir dzeltenās stērstes tēviņš (arī pie manis jau kādu laiku šie putniņi šiverē), tālāk ir svilpja jeb sarkankrūtīša mātīte, pēc tam pelēkā dzilna, šķiet arī mātīte, bet rakurss tāds, ka varbūt tur uz galvas mazliet sarkans ir, tikai nevar redzēt. Nākamais ir svilpja tēviņš, tad bildē ar četriem putniem lielā zīlīte, divi zvirbuļi, no kuriem apakšējais noteikti ir lauku zvirbulis, augšējo neņemšos noteikt, un pie trauciņa ir dzilnītis. Šobrīd tieši dzilnītis manā pagalmā taisa lielāko troksni, skaļi svilpjot savu pavasara svilpienu :).
Piekrītu noteiktajām sugām. Un tā, kas kopā ar lielajām zīlītēm, ticamāk ir pelēkā nevis purva zīlīte. Pelēkā šodien skaļi iedziedājās forsītīju krūmā pie barotavas(nāk vismaz divas): "pe-lē-kā-kā, pe-lē-kā-kā" utt. Arī LV ZA šodien pavasarīgas balsis: bungā dižraibais, svilpo un vivina dzilnīši, lemešus kaļ lielās zīlites, arī pelēkā neklusē, zilzīlīte arī ierunājas.
Pelēko un purva zīlīti ir ļoti grūti atšķirt. Šādā rakursā, man liekas, vairāk uz minēšanu. Es vismaz nespēju viņas pa gabalu atšķirt.
Es arī tuvumā neņemos apgalvot,kura ir kura,tāpēc abas man iet zem viena vārda - pelēkā.Visdrošāk tās var izšķirt pēc balss.Pelēkai sauciens ir tāds kā aizsmacis un gari izstiepts.Turpretī purva zīlītei dziesma ir īsa un ātra - cī,cī,cī
Liels paldies par palīdzēšanu un joprojām gaidu nākošos komentārus, īpaši par stērsēm. Ja pareizi saprotu, tad šīs ir "ieceļotājas" no ziemeļiem, bet tās, kas pie mums perēs bērniņus, vēl tikai gatavojas lidot no dienvidiem. Pelēkajai dzilnai izpētīju visas safotogrāfētās bildes, bet sarkanumiņa uz galvas nav, tātad laikam mātīte.
Mēģināšu ielikt saiti, kur ļoti daudz informācijas par putniem. Kaut kur bija paskaidrots, kā tas jādara, bet nevaru tagad atrast. - Dzeltenā stērste.
Tai saitē otrajā bildē tas ir tēviņš,taču ir atsevišķi eksemplāri kam galva ir gandrīz pilnīgi dzeltena.Protams,ka kāzu laikā tērps ir viskošākais,bet tad visiem tēviņiem būtu tādas spilgtas galvas,tomēr tas tā nav.Manuprāt, dz.stērste pieder tiem putniem.kam tērpa "piegriezums" nav pēc viena noteikta šablona,kā,piemēram,zīlītei.Arī melnie mušķērāji un garastes zīlītes nepieturas pie vienas noteiktas modes.Te gan jāsaka,ka mēs novērojam dažāda vecuma putnus,un,iespējams,ka sasniedzot noteiktu vecumu izskata atšķirības mazinās.
1) dzeltenā stērste un lauku zvirbulis;
2) dzeltenā stērste;
3) svilpis, mātīte;
4) pelēkā dzilna;
5) svilpis, tēviņš;
6) lielā zīlīte, 2 lauku zvirbuļi un dzilnītis;
7) laikam pelēkā zīlīte (līdzīga ir arī purva) un 3 lielās zīlītes;
8) kaķis :)
9) sīlis.