Raitis Sametis ·
Dec 23, 2014
6
·
4.78
Marta sākums-VOLKERA "vizīte"
Ciklona atnākšana, plosīšanās un aiziešana (2.,3.,4. marts) Fotogrāfēts Allažos un Siguldā.
Attēls #1:
Nekas neliecina, ka pie mums jau pavsara datumi...
Vēl jau ir astronomiskā ziema un viss notiek kā jau paredzēts:)
Dikti smuka tā bilde no iekšpuses ar zaļajām puķēm :). Šorīt lausks tiešām spārdās, viens spēriens bija tāds, ka pirmajā brīdī likās, ka šauj... Pie manis lielāka sarma, bet tikko biju Mālpilī un tur gandrīz nemaz nav. Toties pa ceļam pirms Sidgundas viens posms ar pavisam lielu sarmu. Laikam pa joslām izvietojusies.
Bet ja ziemā lauskis spārdās- tad vasarā daudz negaisi dārdēs (vecu vīru ticējums).
Saulkrastos gan neatceros kad būtu dzirdējis šoziem lauski. Drošvien tāpēc ka te nekur blakus nav vecu koka māju, kas temperatūru maiņas iespaidā dotu lauska efektu.
Pie manis gan ziemā ne reizi vien Salavecītis ar cirvi rībinājās...
Manējā māja nav ne veca, ne -koka, vien zem jumta sienai uzsistas 2 dekoratīvas kārtas ar koka dēlīšiem, taču lauski ik pa brīdim var dzirdēt.Taču tad jābūt aukstākam par -15*C.
Man liekas, ka lausks ne tikai mājās sit - esmu klausījusies viņa darbībās arī mežā. Domāju, ka sausi koki, pievilkušies ar mitrumu un atdzisuši, arī var izraisīt lauska spērienu. Ļoti liekas, ka šīrīta skaļais belziens bija vecā elektrības stabā, protams, varu kļūdīties, bet uz to pusi nav nevienas koka celtnes, tas gan fakts.
"Manam lauskim" visvairāk "patīk" elektrības stabi, bet šogad vairākkārt viņš ir "spārdījies" arī pa birzīti- tajā ir gan veci, gan jauni koki, īsti nemāku teikt, kurus viņš izvēlas.
Man riktīgi skaļu lauska efektu dzirdēt ir sanācis tikai metāla angāros un tamlīdzīgās būvēs kad strauji pazeminās vai paaugstinās temperatūra. Tad reizēm rībiens tāds kā ja kāds no visa spēka ar kuvaldu iesit pa metāla konstrukcijām.
Es par lausku zinu vien no pasakām un nostāstiem, kā arī no šiem stāstiem... ;)
Lauskis iesper arī sasalstošā peļķē, kad pa dienu tā atkūst un aukstā naktī sasalst gan no augšas, gan apakšas. Tad ūdens ar sprādzienu pārplēš ledu virspusē. Ledū izveidojas ovāls, vai apaļš izplīsums. Tādi sprādzieni mēdz būt arī visai stipri, kad lieli ledus bluķi tiek izsvaidīti 100 m plašā apkārtnē. Tikai tas notiek tur, kur ir mūžīgais sasalums (Sibīrijā un Kanādas ziemeļos).
Kaut ko tādu gribētos redzēt!