Slēpt attēlu

Kā šogad piepildījušās dabas vērotāja prognozes?

Vairāki Latvijas plašsaziņas līdzekļi regulāri atstāsta laika zīmju vērotāja Viļa Bukša prognozes, ko viņš publicē savā blogā. Savus novērojumus Bukšs veic Viļakas apkaimē, Latgales ziemeļaustrumos.

 

Bukšs šobrīd laikam ir vienīgais Latvijas iedzīvotājs, kas publicē laika prognozes katram nākamajam mēnesim un sezonai, līdz ar to nav, ar ko tās salīdzināt. Šķiet, ka ilgtermiņa prognozes gatavo arī Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs, bet tās pieejamas vienīgi pēc īpaša pieprasījuma un par samaksu.

[...]

Baurdarbungas izvirdums var kļūt par lielāko dabas katastrofu mūsdienu Eiropā

Kopš augusta Islandē atmodies Baurdarbungas vulkāns, kas ir daļa no aptuveni 200 kilometru garas vulkāniskās sistēmas. Augusta beigās sākās izvirdums uz ziemeļaustrumiem no centrālā vulkāna - ārpus Eiropas lielākā ledāja Vatnajēkidla ziemeļu malas. Kartē atzīmēts centrālais vulkāns.

 

Pašreizējais izvirdums, kas, iespējams, ir tikai liega uvertīra, izspļautās magmas apjoma ziņā kļuvis par lielāko Islandē kopš 19.gadsimta. Izveidojušies vairāki krāteri, lielākais no tiem pārsniedz 70 metru augstumu. Jaunais lavas lauks 14.septembrī sasniedzis aptuveni 25 kvadrātkilometru platību, lavas daudzums - vismaz 200 miljonu kubikmetru.

 

[...]

Neparastais pavasaris turpinās: maijā jutīsimies kā jūlijā

Grūti uzskaitīt visas 2013.gada kalendārā pavasara dīvainības, un turpmākajās diennaktīs atkal gaidāmi kalendāram neatbilstoši laikapstākļi - ļoti silts un pērkoņains laiks, kāds parasti mēdz būt jūlijā.

 

 

Šajā grafikā redzamas "Global Forecast System" (GFS) prognozes tuvākajām divām nedēļām. Datorprogrammas ir vienprātīgas par gaidāmu siltuma/karstuma vilni tuvākajā nedēļā; jāpiebilst, ka citi modeļi pārsvarā prognozē nedaudz zemāku gaisa temperatūru kā GFS. Iespējams, ka neparasti silts laiks saglabāsies līdz mēneša beigām, tāpat iespējams, ka maija pēdējā dekādē Latviju tomēr sasniegs vēsums no Arktikas, šādā gadījumā var būt salnas.

 

[...]

Zinātnieki cenšas izskaidrot pēdējo gadu dīvainos laikapstākļus

Lielbritānijas meteoroloģijas dienesta "Met Office" pārstāvji atzīst, ka pēdējo gadu neierastās laikapstākļu pārmaiņas Britu salās pagaidām nav izdevies izskaidrot, liecina valsts iestādēm pērn sagatavots dokuments, ko šonedēļ publiskojusi tīmekļa vietne wattsupwiththat.com.

 

Kritiķi "Met Office" pārmet, ka publiskajā telpā tiek radīts iespaids, ka pēdējos gados pieredzētais sausums, plūdi, aukstuma un karstuma viļņi Lielbritānijā un citviet pasaulē ir saistīti ar cilvēces izraisītām klimata izmaiņām, un tikai šaurā speciālistu lokā tiek atklāta patiesība - pagaidām nav gūti pārliecinoši pierādījumi, kas izskaidrotu minēto dabas parādību sākotnējos cēloņus un to saistību ar cilvēces saimniecisko darbību.

[...]

Jaunākās prognozes par martu

GFS ansambļa prognozes 4.martā

 

Šajā attēlā, kas ņemts no www.wetterzentrale.de, redzamas 4.marta rītā sagatavotās "Global Forecast System" (GFS) ansambļa prognozes Rīgai. Prognozes attiecas uz 850hPa temperatūru (kas nav tas pats, kas gaisa temperatūra, ko redzam termometros un par ko stāsta laika ziņās), tā labi raksturo to, cik aukstas vai siltas ir dominējošās gaisa masas, bet neuzrāda diennakts temperatūras svārstības, mākoņu vai vēja ietekmi. Grafika kreisajā malā ir redzama temperatūras skala, savukārt treknā sarkanā līkne ir 30 gadu vidējā 850hPa temperatūra.

 

Pēc spēcīgā ciklona, kura centrs svētdien, 3.martā, šķērsoja Vidzemi, Latvijā no ziemeļiem īslaicīgi ieplūdis auksts gaiss - 4.marta rītā Ainažos oficiāli reģistrēti pat -23,7 grādi, strauju gaisa atdzišanu šeit izraisīja skaidra laika un bezvēja kombinācija. Tomēr šis aukstums strauji atkāpjas, un grafikā ir redzams siltuma vilnis, kas gaidāms 5.-7.martā. Saskaņā ar pašreizējo prognozi siltākā diena būs 6.marts, kad gaisa temperatūra dažviet Kurzemē (ne rietumu piekrastē, jo gaidāms DR vējš) un Zemgalē saulaina laika gadījumā var sasniegt +9 grādus. [...]

< 1 2 3
...
4 5 6 7
...
8 9 10 >
base design by: styleshout