BT
boms tricis

Lietotāja aktivitātes


Iepriekš bija jautājums par to, vai vispār tāda prognoze eksistē? Es parādīju, ka tā eksistē. Par aukstās prognozes īpašu izcelšanu ir Jūsu ļoti subjektīvs spriedums, jo tieši tajā pašā tvītā, tieši tajā pašā teikumā, turklāt teikuma sākumā, Maikls rakstīja par ECMWF prognozi 4. martam, kas paredz +3 grādus. Vienā teikumā pieminētas abas galējās prognozes - siltā un aukstā. Objektīvāk grūti iedomāties :)


Cerams šis strādās. Jaunajā lapas versijā šķiet kaut kādas tehniskas problēmas drive.google.com

Šobrīd vairums prognožu sliecas domāt, ka marta sākumā sals atkāpsies. Un kaut nu tā būtu.


Maiklam var pārmest dažādas lietas, bet izdomātus faktus gan ne. GFS iepriekšējais izlaiduma viena versija 13. marta naktij Alūksnē sarēķinājusi -26,6 grādus failiem.lv un noteikti var atrast vēl līdzīgas versijas citiem modeļiem. Tas, ka ticamība šādai prognozei ir niecīga, protams, ir cits jautājums. Es arī būtu priecīgs par eiromodeļa pašreizējo prognozi 6. martam - +7 grādi :) failiem.lv


Daudziem gribas vienkāršoti izskaidrot dabas procesus, šķiet, tādēļ arī dabas vērotāju prognozes ir tik populāras (jo pārsvarā ir vienlīmeņa secīgums - ja notiek tas, tad būs tā), bet mēs šeit visi taču esam gana daudz sekojuši laikapstākļiem un ir acīmredzami, ka lineāru sakritību, ar kurām paredzēt laiku, īpaši ilgtermiņā, ir maz. Mani pārsteidz, cik ļoti cilvēki uzticas 11 gadu Saules ciklam un, ka tā minimums nupat nesīs aukstas ziemas. Uz ātru roku no vieglāk pieejamajiem datiem uzmetu trīs cikliem virsū sala dienu skaitu Rīgā (tie dati ērti pieejami LVĢMC klimata rīkā un ir tuvākais, kas raksturo ziemu, šķiet, ka vidējā ziemas temperatūra būtu adekvātāks parametrs, bet šis ir gana reprezentatīvs. Saules cikla līkne no Vikipēdijas). Sakritības nav nekādas. Trīs ciklos sakritības - nekādas! Atvainojos, ka tas grafiks tik paviršs, jo negribējās tam veltīt daudz laika, lai gan šķiet, … Lasīt vairāk: novitusi.meteolapa.lv


Migla, Jūsu bildes vienmēr pārsteidz, tiešām ļoti skaisti. Bieži tās izmantoju savā darbā, liels paldies!


LVĢMC Liepājas stacija fiksēja 19,9 grādus. Personīgi es neatbalstu lidostu datu pielīdzināšanu LVĢMC (jebkura meteodienesta operatīvo un klimatisko meteoroloģisko mērījumu) staciju datiem. Tāpat kā ceļu meteoroloģiskās stacijas, tās nav novietotas pēc WMO noteikumiem un tur var būt vairāk lokālu ietekmju. Dati ir lietojami aktuālās situācijas novērtēšanai, bet tos nevar likt vienā plauktā ar LVĢMC gadu desmitiem veikto novērojumu rekordu labojumiem. Tāpat ir arī ar LVĢMC hidroloģiskajiem posteņiem, kas mēra temperatūru. Tie atrodas upju ielejās un vasarās tur bieži ir mazāka gaisa apmaiņa, vējš, tādēļ tur fiksē augstāku temperatūru. Lielpeči pie Ogres un Piedruja pie Daugavas ir spilgts piemērs. Tur regulāri ir augstākā temperatūra valstī.


GFS svētdien lielākajā valsts daļā prognozē +9..+11 grādus, bet tādā sinoptikajā situācijā (saulains, lēns/mērens D, DA vējš) parasti ir par vidēji 2-5 grādiem augstāka maksimālā temperatūru, tā ka tieši Lieldienās, manuprāt, tāpat būs silts. Sestdiena gan daudzviet izskatās nepatīkama.


Lidosta kaut kad pērn dižojās, ka uzstādīta jauna gaismu sistēma, kas turpmāk ļaus lidmašīnām piezemēties krietni biezākā miglā, nekā iepriekš, kad tiešām miglas dēļ traucējumi lidostas darbībā bija bieži. Un pēdējā laikā arī nav tik bieži gadījumi bijuši. Turklāt tuvākais reiss ielido tikai pl.10, līdz tam miglai vajadzētu mazināties.


Vietumis jau, protams, ir, bet nepilnos desmit gados kopš dzīvoju Rīgā, ir bijušas daudz, daudz trakākas reizes, īpaši 2010. gadā. Un mana ikdiena pārsvarā paiet pa pilsētas centru, kur arī pēc maniem subjektīviem vērojumiem jumtus šogad tīra cītīgāk, nekā citkārt, pieļauju, ka apsaimniekotājiem rocība lielāka vai varbūt vienkārši atbildība augusi.


Es par laiku Rīgā jau šodien esmu sajūsmā. Uz ietvēm daudzviet sniega un ledus vairs nav vispār, vēl jāpagaida, lai no netīrītajiem jumtiem viss nokrīt, lai gan šogad lielāko daļu labi tīra un lielas lāstekas un ledus nemaz nav paspējis izveidoties. Žēl, ka Vidzemē arī kusīs, tur bija skaisti, bet Rīgā dzīve šonedēļ man kļūs daudz patīkamāka.


Neesmu eksperts, bet, manuprāt, tas ir melnais meža strazds, Rīgā esmu vairākkārt ziemā manījis lv.wikipedia.org


Tā pavirši izskrienot cauri LVĢMC arhīviem, atradu 37cm sniega Liepājā 2002. gada 1. janvārī. Šobrīd oficiāli 29cm.


Dievinu Tavu spēju interpretēt, paslēpt neapstiprinātus pieņēmumus kā faktus, tādēļ man patīk lasīt Tavus komentārus šeit, ko daudzi saasināti uztver. Tajos bieži ir arī faktoloģiski interesantas detaļas, bet pamatā tie ir lieliski kritiskās domāšanas treniņiem :)


Nu jau gan pavisam greizi esat sapratusi, kā radars veic novērojumus. Kādas problēmas radaram nomērīt 200km attālus mākoņus? Šādas www.meteo.lv Mākoņi, no kuriem snieg Kurzemē, ir tik zemu, ka stars tos pat netver, tas aiziet mākoņiem pa augšējo daļu vai pat virs tiem. Arī LVGMC to šīs dienas publikācijā uzsver. Vasarā, kad mākoņi ir augstu, tad var redzēt negaisus labi, bet ne jau šos zemos sniega mākoņus. Un par novērojumiem uz vietas - cik staciju ir Kurzemes piekrastē, kas mēra sniegu? Piecas stacijas uz gandrīz 250 kilometru garo piekrasti. Turklāt Vičaki šobrīd pierāda, ka tur trāpījusi kāda no intensīvajām zonām. Rīgas līča dienvidu piekraste ir visapdzīvotākā vieta Latvijā. Ja Pārdaugavas sniegs būtu nogāzies kaut kur starp Ventspili un Pāvilostu, mēs to nekad arī neuzzinātu.


Zināms, ka radara fiksētā nokrišņu intensitāte sarūk ar attālumu no radara. LVGMC radars jūras efekta mākoņus Kurzemē dažkārt knapi vispār ķer. Bet pēc leišu radarā tā nokrišņu zona ir daudz intensīvāka. Līča joslā pēc LVGMC radara intensitāte nesasniedz pat 10mm/h, bet leišu radars uzrāda stabilus 30mm/h. Ir gan skaidrs, ka tā intnesitāte, ko rāda radari ir diezgan neprecīza, bet, ja salīdzina abus radarus, nav ne mazāka pamata šaubām, ka jūras sniega josla ir intensīvāka.


Jūra šoreiz ražo ļoti cītīgi. Leišu radarā redzams, ka josla pārvelk pāri visai Lietuvai līdz pat Baltkrievijai, turklāt ne tikai intensitāte liela, bet pati josla ļoti plaša.


Šī izskatās pēc situācijas, kad no gaisa krīt pāratdzesēts ūdens. Klasiski tas rodas tikai augstu mākoņos, kur trūkst kondensācijas kodolu. No rīta mitrums no gaisa nāca arī Rīgā. Lietusviirs te bija ļoti zinošs specifiskos atmosfēras fizikas gadījumos. Šis tiešām bija neparasts. Lietus pie mīnusiem nav nekas īpašs, bet, ja mīnusi ir visā nokrišņu rašanās šķērsgriezumā, tur varētu būt varbūt kaut kas interesants, varbūt kādi adiabātiski procesi.


LVGMC centra stacija samērījusi 2cm pieaugumu. Man uz balkona, kur vējš vēl uzbirdina no jumta arī neko vairākāk par 2 cm nav. Tiešām nepatīk, ka Rīgas dome kļūst par sinoptiķiem :D Cilvēki gaidīja nez kādu puteni, bet neviens modelis Rīgai tādu neparedzēja. No pat vissniegainākajām prognozēm 5 cm nevarēja sakasīt. Redzēs, ko viņi darīs trešdien. Līča efekta sniegs vienmēr tāda slidena lieta, jo var nogāzties pārdesmit km uz vienu vai otru pusi, bet potenciāli tieši trešdiena kaut cik varētu kvalificēties "puteņa biļešu" dienai. Rītdiena jau nu vispār... daži modeļi neprognozē pat ne kripatas sniega :D


Neuztvēru sākumā, ka vēlies apskatīt apkārtni, nevis noskaidrot atrašanās vietu. Svētdien braukšu tur garām, varu sabildēt, lai vari sīki un smalki izpētīt.


LVĢMC mājaslapā ir gūgles kartē precīzi ielikts punkts. Un tur arī tā stacija ir. www.meteo.lv Karti var pietuvināt un skaidri redzams, ka stacija atrodas pļaviņā pie pils.